رضا پهلوی: هر اقدامی به جز تغییر رژیم کار بیهوده‌ای است

روز گذشته رضا پهلوی در موسسه «هادسون» شهر واشنگتن دی سی حاضر شد و درباره شرایط این روزهای ایران سخنرانی کرد. آخرین ولیعهد ایران با تاکید بر اینکه رفتار رژیم جمهوری اسلامی تغییر نخواهد کرد، گفت که «پیشنهاد مذاکره بدون پیش شرط با حکومت جمهوری اسلامی را خیانت به مردم ایران است».

به زعم رضا پهلوی، برای مردم قابل قبول نخواهد بود که غرب با حکومت جمهوری اسلامی مذاکره کند، چرا که به گفته وی «ماهیت حکومت» تغییر نخواهد کرد. رضا پهلوی گفت که «وقت آن رسیده که مذاکره بی‌پایان با حکومت جمهوری اسلامی به پایان برسد و با مردم ایران مذاکره شود». به گفته وی «هر اقدامی به جز تغییر رژیم کار بیهوده‌ای است».

رضا پهلوی ضمن انتقاد از مشوق‌های تجاری و دیپلماتیک ارائه شده جامعه جهانی برای رهبران جمهوری اسلامی گفت: «در بخش‌هایی با این رژیم مماشات شده است».

رضا پهلوی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا «امسال پایان حکومت جمهوری اسلامی خواهد بود» گفت که «شاهد پایان این رژیم هستیم و رهبران حکومت به خصوص آقای خامنه‌ای باید حکومت را رها کنند و اجازه دهند مردم با کمترین هزینه، به آزادی دست پیدا کنند».

رضا پهلوی همچنین گفت که « دولت دونالد ترامپ بیشتر از همه دولت‌های آمریکا در ۴۰ سال گذشته با مردم ایران همراهی کرده و بین مردم و حکومت تفاوت قائل شده است». او تاکید کرد: «مردم انتظار دارند که حمایت از آنان تنها حمایت اخلاقی نباشد و به نام مذاکره تنها گذاشته نشوند. برای آمریکا و متحدان غربی بهترین راهکار اعتماد نکردن به حکومت است».

آقای پهلوی در بخش دیگری از حرف‌های خود با اشاره به تجربه حمله آمریکا به عراق و افغانستان گفت: «دخالت خارجی در عراق و افغانستان به تغییر منجر شد. مردم ایران از شما نمی‌خواهند که برایشان انتخاب کنید بلکه می‌خواهند حمایتشان کنید».

دولت ترامپ همواره تأکید کرده است که هدفش تغییر رژیم در ایران نیست و خواسته‌اش دست‌یابی به توافقی جدید با تهران است که در آن تغییر رفتار منطقه‌ای جمهوری اسلامی نیز گنجانده شده باشد.

رضا پهلوی همچنین به فاجعه سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط موشک‌های سپاه اشاره کرد و آن را آخرین نمونه «جنایت جمهوری اسلامی علیه انسانیت» نامید. بنا به گفته رضا پهلوی «اگر فشار جامعه جهانی و مردم در داخل نبود، و یا اگر یک پرواز داخلی با مسافران ایرانی ساقط می‌شد، جمهوری اسلامی حمله را قبول نمی‌کرد».

آخرین ولیعهد ایران تاکید کرد که کشورهای خارجی باید از مردم ایران هم «مثل قربانیان هواپیمای مسافربری حمایت کنند».

از سوی دیگر آقای پهلوی در پاسخ به سوالی درباره عدم اعلام فراخوان برای اعتصابات سراسری گفت که «زمانی می‌توانیم تقاضای اعتصاب کنیم که افراد مطمئن باشند خسارات‌شان جبران می‌شود و از تامین مخارج خانواده‌هایشان در نمی‌مانند». رضا پهلوی تاکید کرد که «جمهوری اسلامی نیروی اشغالگر و ضد ایران و فرهنگ ایرانی است».

رضا پهلوی در پایان سخنانش گفت که «باید به سمت ایرانی برویم که مردم به سرنوشت خودشان حاکمیت داشته باشند».

منبع: سایت بریتانیائی ایندیپندنت به زبان فارسی، ۱۶ ژانویه ۲۰۲۰