واکنش معترضین عراقی به کشته شدن سلیمانی و المهندس | فیگارو

روزنامه فیگاروی امروز (۱۶ ژانویه) در گزارشی با عنوان «عراقی‌ها حس می‌کنند میان حکومت ایران و آمریکا اسیر شده‌اند»، درباره نگاه مردم عراق نسبت به این دو کشور خارجی می‌نویسد. در این گزارش همچنین از شادی عراقی‌ها پس از کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران و ابومهدی مهندس، معاون حشدالشعبی می‌خوانیم.

علی یکی از شهروندان عراقی که دانشجویی بیست ساله است و از ابتدای اکتبر گذشته در اعتراضات میدان تحریر بغداد شرکت کرده، به خبرنگار این روزنامه درباره شادی مردم در این میدان می‌گوید: «ما خوشحالم بودیم و تا پاسی از شب بیدار مانده و جشن گرفتیم. حال و روزمان خوش نبود اما با این خبر یکباره تغییر کردیم».
فیگارو می‌نویسد که برای علی و دوستان معترضش، قاسم سلیمانی طراح فشار بر مردم عراق بود و اجراکننده طرح‌های او هم ابومهدی مهندس بود. به نوشته این روزنامه یکی از شعارهای مردم بصره «ایران برو بیرون» بوده است؛ خواسته‌ای که برای رژیم ایران قابل قبول نیست.

اواخر اکتبر گذشته نیروهای امنیتی عراق به کمک نیروهای حشدالشعبی وابسته به ایران، به روی مردم معترض عراق آتش گشودند؛ مردمی که به فساد اقتصادی مقامات عراقی، بیکاری‌های رو به افزایش در این کشور و کمبود خدمات اجتماعی معترض بودند؛ آنها خواستار پایان حضور ایران در کشورشان بودند.
بخشی از اعتراضات با اعلام انجام اصلاحات در عراق کاهش یافت که البته از بین رفتن مردم در اعتراضات هم در کاهش آن بی‌تأثیر نبود. خشونت‌های نیروهای رژیم عراق تحت حمایت ایران، تا همان زمان هم جان دستکم ۶٠٠ شهروند عراقی را گرفت.

اما اعتراضات باز هم ادامه دارد. یکی از این افراد حاضر در میدان تحریر که مقابل کاج نوئلی ایستاده که به جای آویزه‌ای ویژه با تصاویر شهدای اعتراضات پوشانده شده نیز می‌گوید: «احزاب مختلف و نیروهای خارجی، کشور ما را دزدیده‌اند. ما می‌خواهیم آن را پس بگیریم. ایران برای ما دشمن تلقی می‌شود چون از طریق ارتباطات سیاسی خود در امور ما دخالت می‌کند». به گفته او «رفتار ایران قابل سرزنش است، اما نباید فراموش کرد که آمریکایی‌ها در ابتدا عراق را اشغال کردند و بعد با کنار کشیدن خود، راه را برای حضور ایران باز کردند. به همین دلیل آمریکایی‌ها مسبب بدبختی‌های ما هستند».

باسم کاظم ۵٤ ساله که در منطقه شیعه نشین صدر در بغداد زندگی می‌کند هم به فیگارو می‌گوید: «ما می‌دانیم که عراق به زمین رقابت میان ایران و آمریکا تبدیل شده و ما قربانیان این درگیری هستیم. دولت عراق، مردم را نادیده می‌گیرد؛ علیرغم اینکه مردم طی سال‌های گذشته این همه برای کشور کشته دادند».

فیگارو با یادآوری اینکه نیروهای ایران همچنان و علیرغم میل مردم عراق در حال تلاش برای واردکردن نیروهای خود در مجلس عراق و نیروهای امنیتی این کشور هستند، در ادامه می‌نویسد که کشتن قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس در عراق، سبب شد نوعی فضای ضدآمریکایی در این کشور به وجود آید؛ چون شبه نظامیان حشدالشعبی با شعار انتقام، توسط ایرانی‌ها حمایت میشوند.

منبع: ساید رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۱۶ ژانویه ۲۰۲۰