رژیم ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را تحویل کشور دیگری نمی‌دهد

حسن رضایی‌فر، مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی ایران روز یک‌شنبه ۲۹ دی (۱۹ ژانویه) به خبرگزاری (امنیتی) ایرنا گفته که دو جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در ایران است و فعلا برنامه‌ای برای ارسال آن ندارند.

او تاکید کرد که ابتدا سعی می‌شود جعبه سیاه در ایران خوانده شود. مدیر کل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی گفته است اوکراین و فرانسه گزینه‌های بعدی هستند، “اما هنوز تصمیمی به ارسال آن به کشور دوم نداریم”.

این درحالی است که رضایی‌فر پیش از این به خبرگزاری ایرنا گفته بود جعبه سیاه هواپیمای سانحه دیده برای دانلود به فرانسه فرستاده می‌شود. علت نیز آن است که ایران تکنولوژی دانلود اطلاعات هواپیمای مدرن و پیشرفته بوئینگ را ندارد و امکان دارد در جریان بازسازی جعبه سیاه به آن لطمه وارد شود.

خبرگزاری (امنیتی) تسنیم نیز به نقل از رضایی‌فر نوشته بود: «به صورت مکرر با تیم کارشناسان اوکراینی جلسات برگزار شده و جعبه‌های سیاه در ایران خوانده نمی‌شود و با توجه به درخواست اوکراینی‌ها، جعبه‌های سیاه به این کشور منتقل می‌شود و با استفاده از تخصص کشورهای فرانسه، کانادا و آمریکا سعی می‌کنیم FDR هواپیما را در شهر کی‌یف بازخوانی کنیم.»

پرواز ۷۵۲ تهران – کی‌یف، بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه، شش دقیقه پس از اوج‌گیری، با شلیک دو موشک زمین به هوای پدافند سپاه پاسداران سرنگون شد و همه خدمه و سرنشینان آن جان باختند. لاپوشانی این فاجعه و پنهان‌کاری سه روزه مقامات جمهوری اسلامی به تظاهرات اعتراضی و شعارهای ضد حکومتی همراه شد. مقامات مسئول از خطای انسانی در این زمینه ابراز تاسف کردند اما ایران هنوز به طور رسمی از این فاجعه عذرخواهی نکرده است.

اکنون با خودداری رژیم ایران از تحویل جعبه‌های سیاه به اوکراین یا فرانسه این شبهه ایجاد می‌شود که جمهوری اسلامی احتمالا قصد پنهان کردن علت شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی را دارد و حتی این شبهه قوت پیدا کرده است که شلیک موشک‌ها به سوی هواپیما آن‌طور که رهبران جمهوری اسلامی می‌گویند نه “خطای انسانی” که اقدامی عمدی بوده است.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا روز جمعه ۲۷ دیماه به تلاش در زمینه ترغیب تهران جهت ارسال جعبه‌های سیاه به فرانسه اشاره کرده بود.

منبع: سایت رادیو صدای آلمان (دویچه وله) بزبان فارسی، ۱۹ ژانویه ۲۰۲۰