طوفان شن در ریگان: انسداد راه‌های ارتباطی ۳۲ روستا ، ۱۵۰ روستا در محاصره شن‌های روان

طوفان شن از صبح شنبه ۱۲ بهمن در ریگان، واقع در استان کرمان، وزیدن گرفت و به گفته امین باقری، فرماندار این شهرستان تا به حال ۶۵ تن را روانه بیمارستان و مراکز درمانی کرده است.

او صبح یک‌شنبه ۱۳ بهمن در باره آخرین وضعیت این شهرستان گفت: راه ارتباطی ۳۲ روستا مسدود شده و ۶۵ تن به دلیل بیماری‌های تنفسی به بیمارستان و مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

به گفته باقری طوفان شن طی دو روز گذشته ۱۵۰ روستا را به محاصره شن‌های روان درآورده است و ساکنان این روستاها خانه‌نشین شده‌اند.

نابودی و سوختن ۱۰۰ اصله نخل خرما از دیگر پیامدهای طوفان شن در ریگان است. فرماندار گفت:بر اثر آتش سوزی در یکی از نخلستان های شهرستان و شدت وزش باد ۱۰۰ اصله درخت خرما در آتش نابود شد.

او وضعیت را «بحرانی» توصیف کرد و گفت: «در صورتی که طرح‌های ملی در زمینه مهار گرد و غبار در ریگان انجام نشود این شهرستان در زیر شن‌های روان مدفون خواهد شد».

فرماندار ریگان توقف طرح «مالچ‌پاشی» را علت وضعت به وجود آمده دانست. به گفته او «طرح مالچ پاشی که ۲ سال قبل در این شهرستان آغاز شده بود حدود یک سال است که متوقف مانده است».

طرح مالچ پاشی به منظور کنترل گرد و غبار سال ۱۳۹۶ در شهرستان ریگان کرمان به عنوان یکی از کانون‌های بحرانی گرد و غبار در دستور کار قرار گرفت اما آبان امسال فرماندار این شهرستان گفت: حجم کاری که در منطقه در حال انجام است با نیاز منطقه هیچ‌گونه سازگاری ندارد.

مقام‌های دولتی در استان کرمان می‌گویند؛ طوفان شن طی سال‌های گذشته موجب خالی شدن ۱۶ روستا از سکنه شده است.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۲ فوریه ۲۰۲۰