دومین حمله موشکی وابستگان رژیم ایران به پایگاه التاجی عراق

منابع امنیتی عراق از اصابت دست کم ۱۰ موشک به پایگاه التاجی عراق، محل استقرار نیروهای ائتلاف ضد داعش خبر دادند. این دومین حمله موشکی به این پایگاه در یک هفته گذشته است. ایالات متحده آمریکا گردان‌های کتائب حزب‌الله (حشدالشعبی)، وابسته به جمهوری اسلامی را مسئول حمله اول دانسته بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی عراق از اصابت چندین راکت به پایگاه التاجی عراق خبر داد. این حمله صبح امروز، شنبه ۱۴ مارس/۲۴ فروردین انجام شده است. پایگاه نظامی التاجی در شمال بغداد، محل استقرار نیروهای ایالات متحده و دیگر نیروهای ائتلاف ضد داعش به شمار می‌رود.

یک ژنرال عراقی مستقر در داخل این پایگاه به رویترز گفته است صدای اصابت حداقل ۱۰ راکت را به پایگاه شنیده است.

این دومین بار است که در عرض یک هفته پایگاه التاجی مورد اصابت موشک قرار می‌گیرد. حمله اول شامگاه چهارشنبه ۱۱ مارس/ ۲۱ اسفند انجام شد که در آن بین ۱۰ تا ۱۵ راکت کاتیوشا به این پایگاه نظامی اصابت کرد. در این حمله سه نفر از جمله دو نظامی آمریکایی و یک نظامی بریتانیایی کشته و بین ۱۰ تا ۱۱ نفر هم مجروح شدند.

به‌دنبال این حمله ایالات متحده آمریکا اعلام کرد دلایلی دارد که نشان می‌دهد شلیک موشک به پایگاه التاجی کار گردان‌های کتائب حزب‌الله بوده است. جنگنده‌های این کشور بامداد جمعه ۱۳ مارس/ ۲۳ اسفند پایگاه‌های جرف النصر، مصیب، نجف، اسکندریه و همینطور مقر اصلی حشد الشعبی و مرکز فرماندهی لشکر ۱۹ و ساختمانی در دست احداث در حوالی فرودگاه کربلا را مورد هدف قرار دادند. در این حملات سه نفر کشته و پنج نفر مجروح شدند و فرودگاه کربلا به صورت کامل تخریب شد.

وزارت خارجه عراق به خاطر بمباران پایگاه‌های حشد الشعبی در سراسر آن کشور سفیران آمریکا و بریتانیا را احضار کرد. در همان حال ژنرال مک‌کنزی فرمانده سنتکام اعلام کرد که هدف از این حملات انهدام توانایی تسلیحاتی شبه‌نظامیان طرفدار ایران در عراق بوده و در هماهنگی با نهادهای اطلاعاتی آن کشور انجام شده است.

امروز شنبه، ۲۴ اسفند وزارت خارجه ایران نیز اعلام کرد سفیر سوئیس را به‌خاطر «اظهارات دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده مبنی بر مسئول دانستن جمهوری اسلامی در حمله به پایگاه نیروهای ائتلاف در التاجی عراق»، به این وزارت‌خانه فراخوانده و «اعتراض شدید» جمهوری اسلامی را به او ابلاغ کرده است.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۲۴ اسفند ۱۳۹۸