آمریکا کمک مالی ۱ میلیارد دلاری به افغانستان را قطع کرد

در پی عدم موفقیت ماموریت مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در سفرش به کابل برای حل اختلاف میان رئیس جمهوری و رئیس اجرایی سابق افغانستان، دولت آمریکا کمک مالی ۱ میلیارد دلاری به افغانستان را قطع کرد.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت: «ایالات متحده عمیقا متاسف است که اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی سابق به وزیر خارجه آمریکا اطلاع دادند که قادر نیستند بر سر یک دولت فراگیر که می تواند چالش‌های حکومت‌داری، صلح و امنیت را حل کند و رفاه و سلامت شهروندان اففان را تامین کند به توافق برسند.»

آقای پمپئو گفت که ایالات متحده از رفتار هر دو طرف «ناامید» است و عدم توافق آنها به روابط آمریکا و افغانستان آسیب رسانده است.

وزیرخارجه آمریکا همچنین افزود که شکست رهبری متحد در افغانستان تهدید مستقیمی برای منافع ایالات متحده به حساب می‌آید و به همین دلیل واشنگتن در زمینه‌های مختلف همکاری با این کشور را بازبینی می‌کند.

در حالی که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اشرف غنی را برنده انتخابات ریاست جمهوری ماه سپتامبر این کشور اعلام کرده با این حال عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی سابق افغانستان نیز خود را برنده این انتخابات می‌داند و مدعی است که در جریان شمارش آرا به نفع اشرف غنی تقلب شده است. عبدالله عبدالله همزمان با اشرف غنی مراسم تحلیف برگزار کرد و خود را رئیس جمهوری افغانستان دانست.

مایک پمپئو روز دوشنبه در سفری غیرمنتظره وارد کابل شد تا راهی برای حل بحران سیاسی و اختلافات میان دو رقیب قدرتمند سیاست افغانستان پیدا کند و همچین کابل را متقاعد کند که مفاد توافق صلح آمریکا و طالبان را اجرا کند. تلاشی که به شکست انجامد و پمپئو بدون دست‌یابی به نتیجه، کابل را ترک کرد.

گزارش شده است که مایک پمپئو پس از ترک کابل، در دوحه قطر با ملا غنی برادر، مذاکره کننده ارشد طالبان دیدار و گفتگو کرده است. آمریکا نگران است که تاخیر کابل در آزادی زندانیان طالبان، توافق صلح امضا شده میان آمریکا و طالبان را با خطر شکست مواجه کند.

منبع: سایت یورونیووز (اتحادیه اروپا)، ۲۴ مارس ۲۰۲۰