شورش زندانیان در زندان تبریز

گروهی از زندانیان تبریز شورش کردند. از داخل زندان صدای تیراندازی شنیده شده و نیروی انتظامی و یگان ضد شورش زندان را محاصره کرده‌اند.

زندانیان بندهای ۷ و ۹ زندان تبریز پنج‌شنبه ۷ فروردین در اعتراض به ضعف در اجرای بخشنامه عفو و اعطای مرخصی به زندانیان و همچنین ورود زندانیان جدید به زندان و عدم رعایت قرنطینه دست به شورش زدند.

زندان تبریز در بین برج‌های بلندمرتبه مسکونی قرار دارد و شهروندان تبریزی از واحدهای مسکونی خود از زوایای مختلف از تیراندازی و شورش در زندان فیلم تهیه کرده‌اند. در این فیلم‌ها صدای هیاهوی زندانیان و صدای شلیک چند گلوله به گوش می‌رسد. دود و آتش بخشی از زندان را فراگرفته است.

نیروی انتظامی و یگان ضد شورش در اطراف زندان تبریز مستقر شده‌اند. بهروز مهدوی، فرماندار تبریز با تأیید آتش‌سوزی در زندان و آماده‌باش نیروهای انتظامی گفت:

«وقوع آتش‌سوزی جزیی و نگرانی ناشی از آن میان زندانیان و انتظامات زندان تبریز موجب التهاب در این مکان شده بود. به همین دلیل نیز نیروهای انتطامی حاضر در محل برای کنترل اوضاع به حالت آماده باش درآمدند.»

فرماندار تبریز اعلام کرد که این حادثه تلفات جانی نداشت و اوضاع در زندان آرام شد.

در زندان‌ها به دلیل تراکم زندانیان تدابیری مانند قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی و شست‌و شوی مداوم دست‌ها با صابون برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ عملا میسر نیست.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، در گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل، شمار زندانیان در ایران را ۱۸۹ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرده است.

تقی رستم‌وندی، رئیس سازمان امور اجتماعی کشور، اواسط تیر ۹۹ تعداد زندانیان در ایران را ۲۴۰ هزار نفر اعلام کرد. این آمار قبل از بازداشت گسترده معترضان در آبان ۹۸ اعلام شد. در همان زمان هم ایران از نظر تعداد زندانیان در جهان رتبه نهم را داشت.

در روزهای پایانی سال گذشته ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه بر اساس دو بخشنامه به ۸۵ هزار نفر از زندانیان مرخصی اعطا کرد. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم با عفو ۱۰ هزار نفر از زندانیان موافقت کرده بود.

پیش از نوروز، با شیوع بیماری کووید ۱۹ در زندان فشافویه و اوین، خانواده بسیاری از زندانیان سیاسی با انتشار دادخواست یا ارسال نامه به مقامات قضائی جمهوری اسلامی خواستار آزادی، اعطای مرخصی یا دادن عفو مشروط به زندانیان شده بودند.

غروب پنج‌شنبه ۲۹ اسفند در آستانه گردش سال گروهی از زندانیان زندان پارسیلون خرم‌آباد هم به دلیل وحشت از ابتلا به کرونا از زندان فرار کردند. یک تن از زندانیان متواری با گلوله مأموران کشته و یک زندانی دیگر هم مجروح شد.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۷ فروردین ۱۳۹۹