تور مجازی کاخ ورسای در جهان درگیر با کرونا

در حالی‌که شیوع گسترده بیماری کویدـ۱۹ و قرنطینه اغلب ساکنان جهان را خانه نشین کرده است، برخی از کشورها خلاقیت به خرج داده و در راستای یافتن راه های جدید برای سرگرم ساختن و آموزش مردم آستین بالا زده اند. هر چند کاستن از دشواری های این روزهای مملو از اخبار کرونا کاری چندان ساده نیست اما با این حال، خانه نشینی موجب شده است تا نگاه دست اندرکاران بخش های فرهنگی فرانسه در استفاده از فضای مجازی برای آموزش و سرگرمی تا حدی تغییر کند. حال که گردش‌گران نمی توانند خود از اماکن تاریخی فرانسه دیدن کنند، کارکنان نهادهای فرهنگی این کشور اخیراً تصمیم گرفته اند تا برخی از این اماکن را از راه مجازی وارد خانه های مردم کنند. به همین منظور، کاخ معروف ورسای درهای خود را برای یک تور رایگان و مجازی به روی بازدیدکنندگان سراسر جهان گشوده است.

کاخ ورسای فرانسه که یکی از مشهورترین بناهای تاریخی جهان به شمار می رود، یک تور رایگان و مجازی را در دسترس کاربران سراسر دنیا قرار داده است.

ورسای، بزرگترین کاخ سلطنتی جهان و یکی از جاذبه های گردش‌گری فرانسه، در حومه شهر پاریس واقع شده است. شایان ذکر است که این کاخ مجلل در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است.

هرچند تاریخ نخستین بنای کاخ سلطنتی ورسای به گذشته های دور برمی گردد اما این لویی چهادهم (۱۷۱۵ـ۱۶۳۸) بود که پس از بدست گرفتن قدرت، ورسای را به کاخ شکوهمند شاهان فرانسه تبدیل کرد.

این کاخ همچنین نقش مهمی در انقلاب فرانسه داشته است و معاهده ورسای که به جنگ جهانی اول پایان داد در این مکان تاریخی به امضا رسیده است.

کاخ سلطنتی ورسای دارای تالارهای مجلل، آپارتمان های سلطنتی، چندین باغ و یک فضای سبز منحصر به فرد است. از «سالن آیینه ها»، «اتاق سلطنتی» و «سالن ونوس» می توان به عنوان بخش های نادر و زیبای این کاخ نام برد.

با اینکه همه ساله گردش‌گران زیادی از چهار گوشه و کنار جهان از کاخ ورسای دیدن می کنند اما، حال قرنطینه موجب است تا ورسای مهمان خانه های کاربران سراسر جهان شود. تور مجازی کاخ ورسای برای بازدیدکنندگان سراسر جهان یک فرصت تکرار ناشدنی را فراهم ساخته تا آنها با تاریخ و آثار این شاهکار هنری آشنا شوند.

برای تور مجازی کاخ سلطنتی ورسای کافی است وارد صفحه اصلی وب سایت این بنای تاریخی شوید (http://en.chateauversailles.fr/discover/resources/virtual-exhibitions) و روی «ویرچوال ویزیت» (Virtual vist) کلیک کنید.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۵ آوریل ۲۰۲۰