تغییر در صدای آمریکا (VOA) کلید خورد

به گزارش خبرنگار امروز نما از واشنگتن، امروز (پنج شنبه ۱ خرداد/ ۲۱ مه)، کمیسیون روابط خارجی سنای آمریکا، با ۱۲ رای موافق در برابر ۱۰ رای مخالف صلاحیت مایکل پک، گزینه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، برای هدایت سازمان رسانه های جهانی ایالات متحده را تائید کرد.

همان طور که پیش تر، در ۲۳ اردیبهشت / ۱۲ مه، در گزارشی با عنوان «تغییر در صدای آمریکا در گرو نشست آتی سنا» پیش بینی کردیم،در نشست امروز سنای آمریکا، تمام جمهوری‌خواهان به مایکل پک رای موافق و تمام دموکرات ها رای مخالف دادند. رای گیری نهایی برای آغاز به کار گزینه ترامپ برای مدیریت سازمان ناظر بر صدای آمریکا و رادیو فردا، بزودی در صحن سنا انجام خواهد می شود.

شایان ذکر است، مایکل پک مستند سازی است، که عمده پروژه‌های مستند سازی او درباره تاریخ ایالات متحده، از جمله چند مستند درباره روسای جمهوری پیشین آمریکاست،که ساخته هایش از شبکه معتبری چون «پی بی اس» PBS پخش می شود.

احتمال برکناری ستاره درخشش

بسیاری امیدوارند مایکل پک با ورود به این سازمان مدیران کنونی صدای آمریکا از جمله آماندا بنت، رئیس کل صدای آمریکا، و معاونین اش به علاوه ستاره درخشش، مدیر بخش فارسی صدای آمریکا، را برکنار کند و نیروهای تازه ای را به کار بگیرد.

در دوره مدیریت کنونی صدای آمریکا موارد متعددی از فساد شامل پرداخت رشوه، دزدی، عقد قراردادهای مالی بدون رقابت، سوء استفاده از قدرت، سفرهای پرهزینه، آمار سازی، استخدام با رزومه ها و مدارک تحصیلی مشکوک، به کار گیری نیروهای غیرمتخصص بدون آشنایی به زبان کشور مخاطب و شکایت های حقوقی بسیاری رخ داده است. روابط مالی موسسات وابسته به آماندا بنت، رئیس کنونی صدای آمریکا، و همسرش با چین هم از مسائل مطرح در رسانه ها بوده است.

اقدام بی سابقه کاخ سفید علیه صدای آمریکا

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در هفته های اخیر انتقادات بی سابقه ای را علیه صدای آمریکا عنوان کرده و گزارش های آن رسانه درباره ایالات متحده را مایه انزجار خوانده بود. ترامپ مشخصا از مایکل پک نام برد و گفت، دموکرات ها در سنا با گذشت سه سال از روی کار آمدن دولتش، هم چنان مانع پیوستن مدیران منتخب او به دولت می شوند. کاخ سفید هم چنین در بیانیه ای صدای آمریکا را متهم کرده بود، که تبلیغات حزب کمونیست چین و جمهوری اسلامی ایران را به مخاطب ارائه می دهد. انتقادات تند دولت آمریکا علیه رسانه ای که مدیر آن را دولت برای کسب رای اعتماد به سنا معرفی می کند و بودجه اش به درخواست دولت و از سوی کنگره تصویب می شود در تاریخ این سازمان سابقه ندارد.دونالد ترامپ هم چنین، در نشست خبری روز جمعه ۲۶ اردیبهشت / ۱۵ مه، بار دیگر از صدای آمریکا انتقاد کرد و گفت، صدای آمریکا بر خلاف نامش عمل می کند.

در صدای آمریکا هم چنان اوباما رئیس جمهور است

مدیران کنونی صدای آمریکا در دست کم شش سال اخیر افراد معرفی شده از سوی دولت باراک اوباما یا افراد نزدیک به حزب دموکرات بوده اند. دولت ترامپ دو بار در دو سال پیاپی مایکل پک را به عنوان گزینه مدیریت سازمان رسانه های جهانی ایالات متحده به سنا معرفی کرد.

جلسه کاری برای رای اعتماد به مایکل پک برای اوایل اسفند ۱۳۹۸/ مارچ ۲۰۲۰ برنامه ریزی شده بود، اما به دلیل پرسش های سناتور دموکرات رابرت منندز از مایکل پک به تعویق افتاده بود.

صدای آمریکا در اقدامی بی سابقه در میانه روند بررسی صلاحیت گزینه ریاست آن سازمان، در ماه سپتامبر سال گذشته، در گزارشی انتقادی سوابق مایکل پک را به پرسش گرفته بود.

هدف مدیریت جدید سازمان ناظر بر صدای آمریکا و رادیو فردا:
«افزایش اثرگذاری با تاکید بر استقلال خبری»

مایکل پک، در جلسه بررسی صلاحیت اش در ماه سپتامبر طی ساعت ها پرسش و پاسخ به قانون‌گذاران گفته بود، اولویت اش در سازمان رسانه های جهانی ایالات متحده ارتقاء روحیه کاری، مقابله با رسوایی ها و افزایش اثرگذاری با تاکید بر استقلال خبری خواهد بود. مایکل پک برای دوره ای سه ساله، مدیر سازمان رسانه های جهانی آمریکا با بودجه سالانه حدود ۹۰۰ میلیون دلار را بر عهده می گیرد.

منبع: صفحه فیسبوک “وفا آذر بهاری” (Vafa Azarbahari)، ۲۱ ماه مه ۲۰۲۰