مایک پمپئو: معافیت‌های هسته‌ای رژیم ایران تمدید نمی‌شوند

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد معافیت همکاری در برخی پروژه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی از تحریم‌ها تمدید نمی‌شود. با این تصمیم همکاری شرکت‌های بین‌المللی در پروژه‌هایی نظیر تغییر کاربری راکتور اراک باید طی ۶۰ روز متوقف شود.

به گزارش خبرگزاری آلمان، وزیر خارجه ایالات متحده روز گذشته (چهارشنبه ۲۷ مه/ هفتم خرداد) اعلام کرد معافیت شرکت‌های بین‌المللی از تحریم‌ها برای همکاری با برخی پروژه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی دیگر تمدید نمی‌شود.

بر پایه این معافیت‌ها شرکت‌های پنج کشور باقیمانده در توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی (روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) مجاز بودند در چند پروژه مشخص هسته‌ای با ایران همکاری کنند.

به گفته مایک پمپئو مطابق تصمیم جدید کاخ سفید شرکت‌های خارجی باید حداکثر ظرف ۶۰ روز به همکاری در پروژه تغییر کاربری نیروگاه آب سنگین اراک و راکتور تحقیقاتی تهران خاتمه دهند. این تصمیم شامل همکاری برای انتقال پسماند و زباله‌های اتمی به خارج از ایران هم می‌شود. وزیر خارجه آمریکا در عین حال گفته که معافیت همکاری در نیروگاه اتمی بوشهر، برای ابراز اطمینان از ایمنی این تاسیسات برای یک دوره ۹۰ روزه تمدید می‌شود.

تحریم دو همکار برنامه‌های هسته‌ای رژیم ایران

پمپئو همچنین اعلام کرد دو همکار ایرانی برنامه‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی به فهرست اشخاص حقیقی تحریم شده ایالات متحده اضافه شده‌اند. منابع خبری به نقل از بیانیه وزارت خارجه آمریکا این دو فرد را مجید آقایی و امجد سازگار معرفی کرده‌اند. آنها به همکاری در برنامه‌هایی که هدف آن تولید و ساخت سلاح‌های کشتار جمعی عنوان می‌شود متهم شده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا با اشاره به شعارهای سران جمهوری اسلامی مبنی بر “محو اسرائیل” که در روزهای گذشته و در آستانه روز قدس، بیش از پیش تکرار شده، تاکید کرد کشوری که موجودیت اسرائیل را این چنین تهدید می‌کند هرگز اجازه ندارد به بمب اتمی دست پیدا کند.

کاخ سفید در میانه ماه دسامبر ۲۰۱۹ معافیت‌های همکاری در تاسیسات هسته‌ای فردو را لغو کرده بود. تاسیسات فردو محل تحقیق و آزمایش برای ساخت سانتریفیوژهای نسل جدید هستند و امجد سازگار ظاهرا مدیریت راه‌اندازی آنها در فردو را بر عهده دارد.

جمهوری اسلامی از اردیبهشت سال پیش و در نخستین سال‌روز خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، کاهش تعهدات برجامی خود را آغاز کرد. با این اقدام میزان و غلظت اورانیوم غنی شده در تاسیسات ایران از حد مجاز تعیین شده در برجام فراتر رفت. مسئولان ارشد رژیم جمهوری اسلامی، از جمله رئیس جمهوری حسن روحانی بارها اعلام کرده‌اند که به شرط لغو تحریم‌ها، ایران آماده بازگشت به شرایط پیش از اردیبهشت ۹۸ و اجرای کامل تعهدات برجامی است.

دونالد ترامپ بارها توافق هسته‌ای با رژیم ایران را بدترین توافق تاریخ خوانده و می‌گوید هدف از “فشار حداکثری” کشاندن جمهوری اسلامی به پای میز مذاکره برای دست یافتن به توافقی است که نگرانی جامعه جهانی در مورد دست‌یافتن ایران به بمب اتمی را برای همیشه بر طرف کند.

تهران هدف برنامه های اتمی خود را استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای عنوان می‌کند، با این همه شواهد و گزارش‌ها حاکی از آن است که جمهوری اسلامی همواره تلاش کرده بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را پنهان کند و همین مسئله ماهیت واقعا صلح‌آمیز آن را با تردید روبرو می‌کند.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۸ ماه مه ۲۰۲۰