پوتین به دنبال ایجاد پایگاه‌های نظامی بیشتر در خاک سوریه است

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با صدور فرمانی به وزارت دفاع و وزارت خارجه این کشور اجازه داد تا با مقامات دمشق برای ایجاد پایگاه‌های نظامی بیشتر در خاک سوریه وارد مذاکره شوند.

بنا به گزارش اینترفاکس، این فرمان یک روز پس از آن امضا شد که ولادیمیر پوتین مقام الکساندر یفیموف، سفیر روسیه در دمشق را به «نماینده ویژه رئیس جمهور» ارتقاء داد؛ اقدامی که از نظر تحلیل‌گران به روسیه اجازه می‌دهد تا قدرت خود را در سوریه تثبیت کند و مجاری عادی دیپلماتیک را دور بزند.

روسیه در حال حاضر دو پایگاه نظامی دائمی در سوریه دارد که عبارتند از پایگاه هوایی «همیمیم» در استان لاذقیه که حملات مرگبار علیه مناطق تحت کنترل مخالفان رژیم اسد از آنجا انجام می شود و یک پایگاه دریایی در شهر طرطوس در ساحل دریای مدیترانه که به مدت ۴۹ سال اجاره شده است.

روسیه از سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی مداخله نظامی در جنگ سوریه را آغاز کرد، مداخله‌ای که عاملی تعیین کننده در حفظ حکومت بشار اسد و شکست مخالفان مسلح وی بوده است.

حملات هوایی روسیه طی ۵ سال گذشته در سوریه جان هزاران نفر را گرفته است. گروه‌های مدافع حقوق بشر نظامیان مسکو را متهم کرده‌اند که بطور عمد بیمارستان‌ها، مدارس و دیگر اماکن غیرنظامی را هدف گرفته‌اند.

منبع: سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۲۹ ماه مه ۲۰۲۰