آمریکا برای تحریم علیه “نورداستریم دو”، غول انرژی روسیه، آماده می‌شود

جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های آمریکا اگرچه مخالف هم هستند ولی بر سر تحریم نورد استریم دو اتفاق نظر دارند و قصد دارند شرکت‌ها و کشتی‌های درگیر در ساخت‌وساز این پروژه را مجازات کنند.

یک منبع ناشناس به خبرگزاری رویترز گفته است که قرار است دو سناتور آمریکایی هفته آینده مجازات‌های تنبیهی را علیه طرح احداث خط لوله گازی نورد استریم دو پیشنهاد کنند. طبق این طرح مدیران ارشد این شرکت‌ها تحریم می‌شوند، حق ورود به آمریکا را از دست می‌دهند و سپرده‌های بانکی آنها در آمریکا ضبط می‌شوند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قبلا چندین بار از این پروژه انتقاد کرده است. ترامپ در دسامبر ۲۰۱۹ برنامه دفاعی بودجه آمریکا را که تحریم خط لوله گازی نورداستریم دو بخشی از آن بود امضا کرد. تحریم‌ها و مجازات‌های کنونی آمریکا بیشتر متوجه شرکت‌هایی است که در احداث خط لوله نورد استریم دو مشارکت می‌کنند.

خط لوله نورد استریم دو گاز روسیه را از طریق دریای بالتیک به آلمان انتقال خواهد داد. احداث خط لوله نورد استریم ۲ مرحله پایانی خود را طی می‌کند. هم اکنون حدود ۳۰۰ کیلومتر از این طرح توسط کشتی شرکت هلندی – سوئیسی “ال سیز” در آب‌های دانمارک لوله‌کشی می‌شود. اما این شرکت بعد از مطرح شدن بحث تحریم‌ها از پروژه نورد استریم ۲ کنار کشید. شرکت یاد شده اعلام کرده است که فعالیت آنها زمانی از سرگرفته خواهد شد که اطلاعات بیشتری از طرف نهادهای آمریکایی ارائه شود.

کشتی این شرکت با نام “پیونیرینگ اسپیریتی” ۳۲۸ متر طول و ۱۲۴ متر عرض دارد و فعالیت لوله گذاری می‌کند. مجری اصلی طرح خط لوله نورد استریم ۲ غول انرژی روسیه شرکت “گازپروم” است. اما نیمی از هزینه آن را پنج شرکت اروپایی او ام وی، وینترشال، دآ، ان جی، اونیپر و شل برعهده گرفته‌اند. زمان آغاز بهره‌برداری از این خط لوله سال ۲۰۲۰ و هزینه احداث آن ۱۰ میلیارد یورو برآورد شده است.

ترامپ به شدت مخالف این طرح بوده و بارها از مقامات آلمانی خواسته است که این پروژه را اجرا نکنند. رئیس جمهوری آمریکا گفته است که نورد استریم ۲ وابستگی آلمان و اروپا به گاز روسیه را بیشتر می‌کند.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۳۰ ماه مه ۲۰۲۰