سیاست آمریکا در قبال تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم ایران

برایان هوک، نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران تصویب قطعنامه توبیخی علیه ایران را دلیلی بر نگرانی جدی جامعه بین‌المللی نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران دانسته است. او با اشاره به این قطعنامه تاکید کرده است که رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران می‌تواند تهدیدی برای کشورهای خاورمیانه باشد.

نماینده وزارت امور خارجه آمریکا در امور ایران تاکید کرده است که فعالیت‌های هسته‌ای رژیم ایران اجرای بند ناظر بر رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران را از موضوعیت می‌اندازد. لازم به یادآوری است که در توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پیش‌بینی شده بود که تحریم‌های تسلیحاتی رژیم ایران ظرف پنج سال لغو شود. حتی احتمال لغو زودتر این تحریم‌ها نیز در متن برجام منظور شده بود.

برایان هوک اعلام کرده که منظور کردن چنین ماده‌ای در متن توافق هسته‌ای از بنیاد خطا بوده است. هوک با اشاره به عدم همکاری رژیم ایران با بازرسان آژانس اتمی اعلام کرده است که این موضوع دلیل روشنی برای عدم لغو تحریم‌های تسلیحاتی رژیم ایران است.

هوک همچنین تاکید کرده است که رفع تحریم‌های تسلیحاتی ایران می‌تواند به نگرانی کشورهای خاورمیانه نسبت به عملکرد سیاسی رژیم ایران در منطقه دامن بزند. هوک بار دیگر تاکید کرد که سیاست آمریکا در ارتباط با این موضوع بر تمدید تحریم‌های تسلیحاتی رژیم ایران از سوی شورای امنیت استوار است.

افزایش فشار بر رژیم ایران
تصویب قطعنامه آژانس علیه رژیم ایران می‌تواند زمینه را برای اعمال فشار بیشتر آمریکا علیه ایران فراهم سازد. گرچه سه کشور بریتانیا، آلمان و فرانسه از ارجاع پرونده اتمی رژیم ایران به شورای امنیت در لحظه حاضر چشم پوشی کرده‌اند، اما تصویب این قطعنامه می‌تواند بر فشارهای کشورهای غربی علیه رژیم ایران بیافزاید.

روزنامه نیویورک‌تایمز با انتشار گزارش مبسوطی درباره پیامدهای تصویب این قطعنامه به نقل از برایان هوک از “انزوای بیشتر” رژیم ایران سخن گفته است.

آنچه باعث طرح پیش‌نویس قطعنامه توبیخی بریتانیا، فرانسه و آلمان در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد، عدم همکاری رژیم ایران با بازرسان آژانس برای بازدید از دو مکان در ایران بود.

پیش از تصویب قطعنامه توبیخی علیه رژیم ایران، محمدجواد ظریف، با انتشار یک پست توییتری اعلام کرده بود که “ایران چیزی برای پنهان کردن ندارد.” برایان هوک در واکنش به توییت ظریف، اظهارات او را “مضحک” خوانده است. اکثریت کشورهای عضو شورای حکام از رژیم ایران خواسته‌اند که امکان بازرسی از این دو مکان را فراهم سازد.

“نیویورک‌تایمز” بی‌آنکه به منطقه تورقوزآباد اشاره کند، به اسناد مربوط به فعالیت‌های پنهانی هسته‌ای رژم ایران اشاره کرده که به دست موساد، سازمان اطلاعات اسرائیل افتاده است. از تابستان سال گذشته تا کنون، همه درخواست‌های بین‌المللی برای بازدید از این دو “مکان” با مخالفت جمهوری اسلامی روبه‌رو شده است.

کاظم غریب‌آبادی، نماینده دائم جمهوری اسلامی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، روز پنجشنبه ۲۹ خرداد (۱۸ ژوئن) اعلام کرده بود که «جمهوری اسلامی قلمرو خود را بر روی آژانس باز نخواهد کرد.» غریب‌آبادی گزارشی از همکاری جمهوری اسلامی با آژانس ارائه کرده و مدعی شده بود که ظرف سال گذشته میلادی، ۲۰ درصد کل بازرسی آژانس مربوط به سایت‌های اتمی ایران بوده است.

برایان هوک در واکنش به اظهارات غریب‌آبادی گفته است که مهم تعداد سایت‌های بازدید شده نیست، بلکه مهم بازدید از آن مکان‌هایی است که جمهوری اسلامی مانع از دسترسی بازرسان آژانس به آنها شده است.

برایان هوک درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفته است: «ایران حق انتخاب دارد: رژیم ایران می‌تواند به پرسش‌های آژانس پاسخ داده و به درخواست‌های مشروع گردن نهد، سفر آزاد بازرسان را ممکن سازد و نسبت به فعالیت‌های خود شفاف عمل کند، یا رژیم ایران می‌تواند به راه کنونی خود ادامه دهد، همچنان مانع تراشی کند و به پنهان‌کاری و فریب ادامه دهد.»

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۹ ژوئن ۲۰۲۰