رئیس جمهوری آمریکا: کری به ایرانی‌ها گفته اگر ترامپ ببازد صاحب آمریکا می‌شوید

ترامپ خطاب به ایران: اگر برای توافق تا بعد از انتخابات صبر کنید هزینه سنگین‌تری می‌دهید

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا همزمان با از سرگیری کارزار انتخاباتی‌اش در شهر تالسا در ایالت اوکلاهاما گفت اگر ایران هم اکنون توافق کند هزینه کمتری دارد اما اگر او در انتخابات آینده برنده شود [ایران برای توافق] هزینه سخت‌تری را متحمل می‌شوند.

وی در عین حال تاکید کرد: «ایران می‌خواهد با آمریکا توافق کند اما جان کری به آنها گفته است صبر کنید اگر ترامپ ببازد شما صاحب آمریکا می‌شوید.»

آنها می‌خواهند من بازنده شوم چراکه اگر بازنده شوم آنها صاحب ایالات متحده آمریکا خواهند شد
رئیس جمهوری آمریکا افزود: «آنها می‌خواهند من بازنده شوم چراکه اگر بازنده شوم آنها صاحب ایالات متحده آمریکا خواهند شد.» انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است روز سوم نوامبر (۱۳ آبان) سال جاری برگزار شود.

پیش از این نیز ترامپ، جان کری، وزیر امور خارجه باراک اوباما را متهم به تماس با مقام‌های ایران کرده بود. رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته در کاخ سفید گفته بود: «دوست دارم ایرانی‌ها با من تماس بگیرند اما جان کری با آنها خیلی صحبت می‌کند و به آنها می‌گوید که با من تماس نگیرند. (کری) ملاقات‌های زیادی با ایرانی‌ها داشته است و به آنها می‌گوید که چه کار کنند.» با این حال کری این سخنان را تکذیب کرد.

پیشنهاد تازه ترامپ به تهران: پیش از انتخابات به توافق بهتری دست پیدا می‌کنید
ترامپ همچنین در کارزار انتخاباتی خود با اشاره به اینکه ایران می‌خواهد که بایدن برنده انتخابات باشد، گفت: «من می‌خواهم یک توافق بسیار سریع بکنیم که تاحالا شاهد آن نبوده‌اید. قبلا مشابه آن را با چین داشته‌ایم.»

وی افزود: «من به آنها گفتم که می‌توانیم صبر کنیم اما زمانی‌که من برنده شوم نسبت به الان شما هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد.»

وی بار دیگر با انتقاد از باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا گفت: «باراک اوباما برای هیچی به ایران ۱۵۰ میلیارد دلار داد. کار باورنکرنی دیگر پرداخت ۱.۸ میلیارد دلار پول نقد سبز رنگ به آنها بود.»

اما بخش دیگر سخنان ترامپ به قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس ایران اختصاص داشت و وی در سخنانی که پیش از این نیز گفته بود، تصریح کرد: « نیروهای آمریکایی قاسم سلیمانی، تروریست شماره یک جهان را کشتند.»

جو بایدن مخالف کشتن سلیمانی بود همانطور که مخالف حمله برای کشتن اسامه بن لادن بود
وی اما این‌بار با حمله به رقیب انتخاباتی‌اش افزود: «جو بایدن مخالف کشتن سلیمانی بود همانطور که مخالف حمله برای کشتن اسامه بن لادن بود.»

آقای ترامپ تاکید کرد: «بایدن همیشه در طرف اشتباه تاریخ ایستاده است. افرادی که با او کار می‌کردند می‌گویند که او هیچ وقت یک تصمیم درست در سیاست خارجی نگرفته است.»

این نخستین گردهمایی کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ پس از شروع بحران شیوع ویروس کرونا در این کشور بود. برخی از کارشناسان حوزه بهداشت به دلیل اینکه همچنان شیوع ویروس در ایالات متحده آمریکا مهار نشده است مخالف برگزاری آن بودند.


منبع: سایت یورو نیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۲۱ ژانویه ۲۰۲۰