طرح آمریکا: معامله تسلیحاتی با رژیم ایران زیر نظر سازمان ملل

بر اساس متنی که در اختیار بلومبرگ قرار گرفته پیش‌نویس قطعنامه آمریکا از کشورهای جهان درخواست می‌کند «از عرضه مستقیم یا غیرمستقیم، فروش یا انتقال» تسلیحات به جمهوری اسلامی ایران خودداری کنند مگر آنکه یکی از کمیته‌های شورای امنیت به صورت موردی، دست‌کم از ۳۰ روز قبل از هرگونه ارائه تسلیحات به رژیم ایران، آن را مورد تأیید قرار دهد.

بر اساس گزارش بلومبرگ این طرح فردا (چهارشنبه) در شورای امنیت به بحث گذاشته می‌شود. با توجه به مخالفت روسیه و چین با تمدید تحریم تسلیحاتی ایران، انتظار می‌رود که بحث‌های تندی پیرامون این طرح اتفاق بیفتد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل ۱۳ ژوئن در یک گزارش علنی‌نشده به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کرد که موشک‌های شلیک‌شده به اهدافی در عربستان «منشاء ایرانی» داشتند. به گزارش بلومبرگ آمریکا برای پیش‌برد تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم ایران در اکتبر ۲۰۲۰ به گزارش اخیر گوترش استناد کرده است.

بر همین اساس واشنگتن در پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی خود «درباره خطرات این حملات بر فراورده‌های انرژی جهان، آزادی عبور و مرور کشتی‌ها در منطقه، ایمنی افرادی که در بخش‌های انرژی و حمل و نقل دریایی فعالیت دارند و همچنین برای محیط زیست» عمیقاً ابراز نگرانی کرده و اعلام کرده: «چنین حملاتی و تداوم اشاعه تسلیحات و مواد مرتبط توسط رژیم ایران، تهدیدی برای صلح و امنیت بین‌الملل است.»

آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل یکشنبه گذشته در مراسمی در مقر ارتش در تل‌آویو برگزار شد، گفته بود نه تنها برنامه هسته‌ای رژیم ایران بلکه تسلیحات متعارف نیروهای مسلح آن کشور نیز تهدیدی برای اسرائیل به شمار می‌آید.

والاستریت ژورنال هفته گذشته گزارش داده بود که اروپا آماده مصالحه با آمریکا درباره برجام و تمدید تحریم تسلیحاتی رژیم ایران در شورای امنیت سازمان ملل است. سخنان رئیس ستاد ارتش اسرائیل را می‌توان به عنوان سیگنالی در این جهت درک کرد.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۲۳ ژوئن ۲۰۲۰