ادامه اعتصاب کارگران هفت‌تپه: تاکید بر اتحاد و تصمیم‌گیری جمعی

سه‌شنبه سوم تیر کارگران نیشکر هفت‌تپه در تداوم اعتصاب خود مقابل دفتر مدیریت شرکت تجمع کردند. آنها خواستار پرداخت حقوق معوقه، خلع ید از بخش خصوصی و بازگشت به کار فعالان کارگری اخراج شده هستند. در نهمین روز اعتصاب، کارگران بر ضرورت اتحاد کارگران و تصمیم‌گیری جمعی در برابر تلاش‌ها برای تفرقه‌افکنی تاکید کردند.

کارگران نیشکر هفت‌تپه از ابتدای سال حقوق نگرفته‌اند و حق بیمه‌شان هم پرداخت نشده. فشار معیشتی بر کارگران و خانواده‌هایشان افزایش یافته. برخی کارگران می‌گویند قادر به معالجه کودکان بیمار خود نیستند.

محاکمه مالکان شرکت به اتهام اختلاس و فروش غیرمجاز ارز در جریان است و مسئولان می‌گویند حساب‌های بانکی شرکت به این دلیل مسدود شده و پرداخت مطالبات کارگران ممکن نیست.

کارگران خواستار پرداخت حقوق‌های معوقه و تمدید دفترچه بیمه، بازگشت به کار همکاران اخراجی خود ازجمله ایمان اخضری، محمد خنیفر، اسماعیل بخشی و سالار بیژنی، و خلع ید از بخش خصوصی هستند.

به گفته‌ی کارگران، در جریان اعتصاب عده‌ای از عوامل کارفرما تلاش دارند با ایجاد اغتشاش، خسارت زدن به اموال شرکت و تفرقه‌افکنی میان کارگران صفوف آنها را درهم بشکنند.

سه‌شنبه، یوسف بهمنی و ابراهیم عباسی منجزی، دو تن از فعالان کارگری شرکت طی سخنانی بر وحدت کارگران مستقل از قومیت و تفاوت‌های نظری تاکید کردند و از کارگران خواستند در تصمیم‌گیری جمعی مشارکت کنند. سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه در گزارشی از اعتصاب امروز خواستار رسیدگی هر چه سریع‌تر به مطالبات کارگران شد.

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه با حمایت گسترده‌ای در میان فعالان کارگری و اجتماعی روبرو شده است. از جمله کارگران شرکت ملی فولاد (اهواز)، فعالان دانشجویی و زنان، و فعالان حقوق کودکان کار از اعتصاب و مطالبات کارگران پشتیبانی کرده‌اند. هشت تشکل مستقل کارگری و بازنشستگان و معلمان هم در بیانیه مشترکی خواستار پاسخگویی فوری به خواست‌های کارگران شدند.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۲۳ ژوئن ۲۰۲۰