حمله نیروهای ضدتروریسم عراق به کتائب حزب‌الله

ارتش عراق روز جمعه ۲۶ ژوئن/۶ تیر اعلام کرد: نیروهای امنیتی این کشور ۱۴ مرد را به اتهام سازماندهی حملات راکتی علیه نیروهای ایالات متحده در عراق بازداشت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس این بیانیه به‌دنبال یورش روز پنچشنبه نیروهای ضدتروریسم عراق به مقر گروه شبه نظامی شیعه «کتائب حزبالله» در منطقه «الدوره» بغداد منتشر شد.

پیش از انتشار بیانیه ارتش، دو مقام عراقی نیز بامداد جمعه ششم تیر / ۲۶ ژوئن به خبرگزاری «رویترز» گفتند که نیروهای امنیتی عراق با حمله به یک مقر شبه‌نظامیان حشد الشعبی تحت حمایت ایران، سه فرمانده شبه‌نظامی از جمله یک فرمانده ایرانی را دستگیر کردند. خبر دستگیری فرمانده ایرانی اما تایید نشده است.

به‌رغم اینکه بیانیه ارتش به ارتباط این افراد با کتائب حزب‌الله عراق اشاره علنی نکرده است، دوتن از مقامات ارشد دولت عراق، وابستگی دستگیرشدگان به کتائب حزب‌الله را در گفتگو با اسوشیتدپرس تایید کرده‌اند. به گفته آنها که هویت‌شان فاش نشده، واشنگتن این افراد را مسئول حملات به سفارتش و نیروهایش در پایگاه‌های عراقی می‌داند و گزارش‌های اطلاعاتی حاکی از آنند که این گروه قصد حمله به فرودگاه بغداد را داشته است.

براساس بیانیه ارتش عراق، پس از دستگیری افراد مذکور، مردان مسلح [ گروه شبه‌نظامی اصحاب الکهف] سوار بر خودروهای دولتی و «بدون مجوز رسمی» وارد منطقه سبز بغداد شده و مقر اصلی نیروهای ضد تروریسم را محاصره کرده‌اند تا این ۱۴ نفر را که به زعم آنها «غیرقانونی» دستگیر شده‌اند، آزاد کنند.

حمله به مقر کتائب حزب‌الله با دستور قضایی و طبق قانون ضد تروریسم عراق انجام شده است. پیش از صدور این مجوز، گزارش‌های اطلاعاتی دستگیرشدگان را عامل اصلی سازماندهی حملات به نیروهای ایالات متحده در فرودگاه بغداد و داخل منطقه به‌شدت حفاظت شده این شهر (منطقه سبز) که سفارت ایالات متحده را درخود جای داده است، معرفی کرده بوده‌اند.

براساس بیانیه ارتش عراق، گزارش‌های اطلاعاتی دیگری نیز وجود دارند که از طرح‌ریزی حملات جدید کتائب حزب‌الله به منطقه سبز بغداد خبر می‌دهند. نیروهای امنیتی عراق در حمله به مقر کتائب حزب‌الله دو سکوی پرتاب راکت و همچنین ۱۰ راکت را نیز کشف کردند.

کتائب حزب‌الله از مهمترین نیروهای تشکیل‌دهنده حشد شعبی به‌شمار می‌رود که تحت حمایت سپاه قدس (شاخه عملیات برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی) قرار دارد. چند تیپ نظامی حشدشعبی پیشتر در نیروهای مسلح عراق ادغام شده‌اند.

ارتش عراق در بیانه خود با اشاره به شبه‌نظامیان شیعه گفته: «این گروه‌ها نمی‌خواهند بخشی از دولت و تعهداتش باشند و از فعالیت تحت نظر فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، سرباز می‌زنند». ارتش عراق دربیانیه خود از تشکیل یک کمیته ویژه تحقیق خبر داده که طبق این بیانیه، وزیر کشور عراق و دیگر نیروهای امنیتی این کشور را در پیگیری این پرونده دخیل خواهد کرد.

شبکه الجزیره نیز از آغاز مذاکرات در رده‌های بالای حکومتی عراق برای حل این بحران خبر داده است. نیروهای ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا نیز هر گونه مشارکت نیروهای آمریکایی در حمله به پایگاه کتائب حزب‌الله را تکذیب کرده‌اند.

با احتساب اصابت راکت به مجاورت فرودگاه بغداد در دوشنبه گذشته، نیروهای ایالات متحده در عراق از آغاز گفتگوهای راهبردی میان بغداد و واشنگتن در ۱۱ ژوئن تاکنون، چهار بار هدف قرار گرفته‌اند. از نظر واشنگتن این حملات چالش مهمی برای مصطفی الخادمی، نخست‌وزیر کنونی عراق ایجاد کرده‌اند که دولتش وعده داده بود علیه گروه‌های شبه‌نظامی مسئول این حملات اقدام کند. یک مقام دولتی دستگیری‌های روز پنجشنبه را نشانه‌ای از عزم الکاظمی برای فشار بر تروریسم در عراق دانسته است.

کتائب حزب‌الله، الکاظمی را در ترور ابومهدی المهندس، بنیان‌گذار این گروه مقصر می‌داند. او به همراه قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ۱۳ دی ۹۸ در حمله نیروهای ایالات متحده کشته شد.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۲۶ ژوئن ۲۰۲۰