راهپیمایی کارگران هفت‌تپه در خیابان‌های شوش

کارگران مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه در شانزدهمین روز اعتصابشان با شعار همبستگی در خیابان‌های شهرستان شوش راهپیمایی کردند و خواهان اتحاد کارگران و پشتیبانی مردم شهر شدند.

دور جدید اعتصاب در نیشکر هفت تپه روز دوشنبه ۲۶ خرداد آغاز شده است. کارگران که از ابتدای سال حقوق نگرفته‌اند خواستار پرداخت حقوق معوقه، خلع ید از بخش خصوصی و بازگشت به کار کارگران اخراجی هستند.

اعتصاب کارگران با محاکمه امید اسدبیگی، مدیر عامل شرکت همزمان است. مدیرعامل شرکت متهم است که با همدستی اعضای دیگری از هیات مدیره و ۱۷ تن از سهامداران نیشکر هفت‌تپه حدود یک و نیم میلیارد دلار ارز را اختلاس و در بازار آزاد به فروش رسانده است.

کارگران نیشکر هفت‌تپه به نحوه بررسی پرونده مدیرعامل شرکت در قوه قضائیه معترض‌اند. آنها سه‌شنبه در راهپیمایی اعتراضی‌شان شعار «مرگ بر اسدبیگی» را در کنار شعار «کارگر هفت‌تپه، اتحاد، اتحاد» سرمی‌دادند.

روز دوشنبه ۹ تیرماه محمد خنیفر و یوسف بهمنی دو نماینده کارگران در دهمین جلسه دادگاه امید اسدبیگی و سایر متهمان شرکت کردند. یوسف بهمنی در دقایق پایانی دادگاه خطاب به قاضی گفت:

«آقای قاضی من کارگر هفتتپه هستم و هزار کیلومتر و با هزار هزار تومان پول جمع کردن از سایر فعالین خود را به این دادگاه رسانده‌ام تا صدای کارگران باشم… از زمانی‌که بخش خصوصی به اینجا آمده، به جز فلاکت و بدبختی و نکبت هیچ دست‌اوردی نداشته است».

این نماینده کارگران از قاضی پرسید: «آقای قاضی چرا وقتی من کارگر حقم را می‌خواهم، برایم پرونده‌سازی می‌کنند و لباس زندان تنم می‌کنند ولی امید اسدبیگی با این حجم عظیم از فساد، راست راست با کت و شلوار راه می‌رود، کجای این عدالت است؟»

یوسف بهمنی خواستار تعیین تکلیف هر چه سریع‌تر پرونده مدیرعامل شرکت و پرداخت حقوق کارگران شد. او گفت کارگران به نان شب محتاج‌ند، قادر نیستند برای نوزادان خود شیر خشک بخرند.

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه موجی از حمایت و همبستگی را در میان مردم شهر شوش برانگیخته است. برخی کاسبان شهر اعلام آمادگی کرده‌اند به کارگران خدمات مجانی و کالاهای نسیه ارائه بدهند.

چندین تشکل مستقل کارگری، بازنشستگان، و حامیان حقوق نیز اعلام کرده‌اند با کارگران هفت‌تپه همراهند و از مبارزات آنها حمیات می‌کنند.

منبع: سایت رادیو زمان (مستقر در هلند)، ۳۰ ژوئن ۲۰۲۰