پوتین تا سال ۲۰۳۶ در قدرت: نتیجه همه‌پرسی در روسیه برای تغییر قانون اساسی

به گزارش خبرگزاری آلمان صبح پنج‌شنبه ۲ ژوئیه/ ۱۲ تیر کمیسسون مرکزی انتخابات روسیه بعد از شمارش بیش از ۹۰ درصد از آرای ماخوذه اعلام کرد ۷۸ درصد از رای‌دهندگان با تغییر قانون اساسی موافق و ۲۲ درصد با تغییرات مخالف بودند. ۱۱۰ میلیون نفر واجد شرکت در همه‌پرسی تغییر قانون اساس بودند.

قانون اساسی جدید برای پوتین این امکان را فراهم می‌کند که مجددا در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۴ شرکت کند و در نهایت تا سال ۲۰۳۶ در مقام خود باقی بماند. قوانین جدید اختیارات رئیس دولت را گسترش می‌دهد، اما همچنین شامل برخی امور اجتماعی مانند تعدیل بازنشستگی سالانه و محدودیت حقوق همجنس‌گرایان است.

در قانون اساسی جدید باور به خدا، مصونیت قضایی رئیسان جمهوری روسیه، ازدواج در مفهوم پیوند بین زن و مرد به عنوان یک الزام طرح شده. بر طبق قانون اساسی جدید، دولت باید حداقل دستمزد را بالاتر از خط فقر رسمی تعیین کند و به علاوه، مستمری بازنشستگان را بر اساس تورم به طور منظم افزایش دهد. روسیه می‌تواند حکم‌های صادرشده در دادگاه‌های بین‌المللی را که بر خلاف قانون اساسی جدیدش ارزیابی می‌شوند، نادیده بگیرد. همچنین قانون اساسی جدید واگذاری هر قلمرویی از روسیه به هر قدرت خارجی را غیرقانونی اعلام می‌کند.

همه‌پرسی تغییر قانون اساسی در زمان همه‌گیری ویروس کرونا در روسیه برگزار شد. نرخ مشارکت در این انتخابات مهم بود و به همین سبب مشوق‌هایی مانند شرکت در بخت‌آزمایی با چشم‌انداز جوایزی مانند وسایل خانگی مورد نیاز مردم و انواع خودروها برای برندگان در نظر گرفته شده بود. منتقدان می‌گویند پوتین با این ترفندها در صدد بسیج مردم و آوردن آنها پای صندوق‌های رأی بود و به همین سبب انتخابات تحریف‌شده است.

کمیسسون مرکزی انتخابات روسیه نرخ مشارکت را بیش از ۶۵ درصد اعلام کرده است. حداقل میزان مشارکت برای رسمیت یافتن نتایج این همه‌پرسی ۵۰ درصد تعیین شده بود.

آلکسی ناوالنی رهبر مخالفان در روسیه از یک «دروغ عظیم» سخن گفت و اعلام کرد که نتایج همه‌پرسی جعلی است و هیچ ربطی به نظر شهروندان واقعی روسیه ندارد. محبوبیت پوتین در بین مردم از ۹۰ درصد به ۶۰ درصد کاهش یافته است.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۲ جولای ۲۰۲۰