موافقت آمریکا با مذاکره با رژیم ایران بر سرِ فرایند صلح افغانستان

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان روز جمعه در یک کنفرانس اینترنتی از موافقت ایالات متحده با مذاکره با جمهوری اسلامی بر سرِ فرایند صلح در افغانستان خبر داد. زلمی خلیل‌زاد که روز جمعه از طریق اینترنت و به دعوت موسسه صلح آمریکا سخن می‌گفت از موافقت دولت دونالد ترامپ با گفتگو با مقامات تهران برای پیش‌برد صلح در افغانستان خبر داد.

او وعده برگزاری «نشست‌هایی ویژه» با ایران در افغانستان را داده، اما به جزئیات دیگر در این زمینه اشاره نکرده است. خلیل‌زاد در این کنفرانس ویدئویی به «رفتار خصمانه» برخی از گروه‌های خارجی در برابر فرایند صلح در افغانستان اشاره کرد و در ادامه یکی از این گروه‌ها را حکومت جمهوری اسلامی معرفی کرد.

به گزارش رسانه‌ها از این کنفرانس، نماینده ویژه آمریکا همچنین گفته است که رژیم ایران حامی گفتگوهای بین افغانی نیست. این مقام عالی‌رتبه این امر را «تا حد زیادی» معلول روابط پرتلاطم رژیم ایران و آمریکا دانست. او در ادامه اضافه کرد که «می‌خواهیم ایران هم حامی این فرایند باشد».

طبق توافق صلح امضاشده در ماه فوریه سال جاری در دوحه، آمریکا تعداد قابل توجهی از نیروهای خود را از افغانستان خارج می‌کند و طالبان هم در مقابل تعهد کرده است که اجازه ندهد گروه‌های تروریستی از خاک افغانستان برای حمله به اهداف آمریکایی و کشورهای متحد آمریکا استفاده کنند.

با این حال در حدود شش ماه پس از امضای این توافقنامه، موضوع آزادی اسرای دو طرف یعنی طالبان و دولت افغانستان یکی از موانع اصلی در آغاز مذاکرات صلح موسوم به بین افغانی بوده است.

زلمی خلیل‌زاد روز جمعه درباره زمان برگزاری این مذاکرات ابراز خوش‌بینی کرده و آن را بسیار نزدیک توصیف کرد. در همین زمینه گروه طالبان روز جمعه اعلام کرد که حاضر است پس از تعطیلات عید قربان با مقامات دولت افغانستان مذاکره کند.

منبع: سایت بریتانیائی ایندیپندنت به زبان فارسی، ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۰
تصویر: زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان