حمله به پایگاه «التاجی» در بغداد

شاهدان عینی از دو انفجار بزرگ در پایگاه نظامی «التاجی» در بغداد خبر می‌دهند. این دومین حمله به منافع آمریکا در عراق در ۷۲ ساعت گذشته است. برخی منابع عراقی می‌گویند راکت‌های کاتیوشا به بخشی از این پایگاه نظامی برخورد کرده‌اند که در اختیار ارتش عراق بود.

روز جمعه نیز حمله راکتی مشابه ی علیه پایگاه «بسمایه» انجام شد.

شبکه تلویزیونی السومریه عراق به نقل از منابع امنیتی تعداد راکت های اصابت کرده به پایگاه التاجی را چهار راکت اعلام کرده است. بیانیه ارتش عراق حاکی از آن است که سه راکت کاتیوشا شامگاه دوشنبه به این پایگاه نظامی برخورد کرده که البته تلفاتی بر جای نگذاشته است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله ها را نپذیرفته است. آمریکا معمولا این حمله ها را به گروه های شبه نظامی تحت حمایت رژیم جمهوری اسلامی نسبت می دهد.

این در حالی است که گفتگوهای استراتژیک آمریکا و عراق در مورد همکاری دو کشور و همچنین روند خروج نیروهای آمریکایی از عراق در جریان است. برخی گزارش ها نیز از انفجار در دو پایگاه هوایی در عراق خبر می دهد که تلفاتی نداشته است.

شامگاه یکشنبه، انفجارهایی در انبار مهمات حشدالشعبی، از گروه های شبه نظامی نزدیک به رژیم ایران اتفاق افتاد. دلیل این انفجارها «گرمای شدید هوا» و «نحوه نگهداری مهمات» اعلام شد.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق وعده داده که با گروه هایی که منافع امریکا در عراق را هدف می گیرند، برخورد می کند. نیروهای امنیتی عراق ماه گذشته نیز در یورس به پایگاه های حشدالشعبی، برخی اعضای آن را بازداشت و سلاح های آنها را توقیف کردند.

منبع: سایت بریتانیائی ایندیپندنت به زبان فارسی، ۲۸ ژوئیه ۲۰۲۰