مانور سپاه پاسداران در غرب تنگه هرمز

بسپاه نیوز سایت متعلق به سپاه پاسداران سه‌شنبه ۷ مرداد در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: مرحله نهایی رزمایش بزرگ و مشترک پیامبر اعظم ۱۴ با مشارکت نیروی دریایی و نیروی هوا فضای سپاه پاسداران در منطقه عمومی استان هرمزگان، غرب تنگه هرمز و خلیج فارس تا عمق کشور، در عرصه‌های زمین، هوا، دریا و فضا آغاز شد.

در مرحله نهایی این رزمایش یگان‌های موشکی، شناوری و پهپادی نیروی دریایی سپاه و یگان‌های موشکی، پهپاد و راداری نیروی هوافضای سپاه به اجرای عملیات و سناریوهای رزمایش می‌پردازند.

اجرای عملیات تهاجمی موشکی، شناوری و پهپادی علیه مواضع دشمن، عملیات مین‌ریزی آفندی و قطع خطوط مواصلاتی شناورهای دشمن فرضی، اجرای عملیات رزم موشکی توسط بالگرد و شلیک موشک‌های ساحل به دریا در مرحله نهایی رزمایش سپاه به اجرا در می‌آید.

سپاه پاسداران در این اطلاعیه ادعا کرده است که در این رزمایش برای نخستین بار عملیات رصد منطقه رزمایش با استفاده از تصاویر ارسالی از ماهواره نور انجام می‌شود.

روز گذشته خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده بود که ماکت ناوهواپیمابر نیمیتز از بندر عباس به تنگه هرمز منتقل شده است. بر همین اساس تصاویر ماهوارهای تحرکات قایق‌های تندرو نیروی دریایی سپاه پاسداران در اطراف ماکت ناوهواپیمابر در تنگه هرمز را نشان می‌دادند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گمانه‌زنی کرده است که با توجه به آنکه هفته گذشته جنگنده اف ۱۵ ارتش آمریکا هواپیمای مسافربری ماهان در آسمان سوریه در حوالی التنف را رهگیری کرد، ممکن است این رزمایش دریایی در پاسخ به آن مزاحمت برگزار شود.

منبع: سایت رادیو زمانه (مستقر در هلند)، ۲۸ ژانویه ۲۰۲۰