هزاران آواره و پناهجو در مسیر خود به سوی اروپا جان می‌بازند

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۲۹ ژوئیه (هشتم مرداد) با انتشار مقاله‌ای از برلین به گزارش جدید کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان پرداخته است. بر اساس این گزارش، سالانه هزاران پناهجو در مسیر خود از آفریقا به اروپا جان خود را از دست می‌دهند.

در این گزارش آمده است که تنها در دو سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ دستکم ۱۷۵۰ نفر در جاده‌های بین کشورهای آفریقایی کشته شده‌اند.

در مسیر دریای مدیترانه به سوی اروپا هر ماه به طور متوسط ۷۲ پناهنده جان خود را از دست می‌دهند. همین موضوع این مسیر را به “مرگ‌بارترین مسیر پناهجویان و آوراگان در جهان” تبدیل کرده است.

در این گزارش آمده است که خطرات بسیاری در کمین جان پناهجویان در دیگر مسیرهای منتهی به دریای مدیترانه نشسته است. به عنوان نمونه، بسیاری از پناهجویان و آوارگان جنگی در مسیر خود از غرب به شرق آفریقا جان خود را از دست می‌دهند.

گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ادامه به این نکته اشاره می‌کند که گردآوری آمار دقیق قربانیان در مسیرهای یاد شده ممکن نیست. این مناطق در تصرف قاچاق‌چیان انسان بوده و همین موضوع امکان دسترسی به آمار دقیق را ناممکن می‌سازد.

تجاوز و شکنجه
گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان بر اساس آمار و اطلاعات شورای پناهجویان دانمارک تهیه شده است. شواری پناهجویان دانمارک نهادی به عنوان “میکسد میگریشن سنتر” (MMC) راه‌اندازی کرده است.

بر اساس آمار ارائه شده از سوی این موسسه ۲۸ درصد قربانیان و موارد ثبت شده مرگ پناهجویان در سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ مربوط به عبور آنها از صحرای بزرگ آفریقا می‌شود.

بسیاری دیگر از پناهجویان در جنوب لیبی جان خود را از دست می‌دهند. افزون بر آن، شماری از پناهجویان نیز در مسیر خود از جمهوری آفریقای مرکزی و مالی به سوی لیبی جان می‌بازند. پناهجویانی که موفق به عبور از این مسیرهای خطرناک می‌شوند از ناراحتی‌های روحی شدید رنج می‌برند. این پناهجویان از سوءرفتار، از شکنجه و از تجاوز در مناطق مرزی و حتی در شرق لیبی خبر داده‌اند.

گفته می‌شود از روغن داغ و پلاستیک ذوب شده برای شکنجه و آزار پناهجویان استفاده شده است. بسیاری از پناهجویان نیز مورد تعرض جنسی و تجاوز قرار گرفته‌اند. در این گزارش آمده است که سوءرفتار و تجاوز تنها به قاچاقچیان انسان محدود نمی‌شود و در بسیاری از موارد سربازان نیز در چنین رفتار خشنی نقش داشته‌اند.

فیلیپو گراندی، کمیسار عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که مدت‌ها این سوءرفتار وحشتناک علیه آوارگان و پناهجویان از سوی مراجع بین‌المللی نادیده گرفته شده است. او خواستار اقدام سریع و قاطع جامعه جهانی برای دفاع از جان پناهجویان شده است.

گراندی بار دیگر تاکید کرده است که لیبی کشور امنی برای پناهجویان نیست. باید یادآور شد که لیبی از سال ۲۰۱۱ به این سو، شاهد جنگ داخلی است. بسیاری از نقاط این کشور در اثر این جنگ به کام هرج و مرج افتاده است.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۲۹ ژوئیه ۲۰۲۰