آمازون، برای ایجاد سرویس جهانی اینترنتی، به فضا ماهواره می‌فرستد

نیاز انسان قرن بیست و یکم به ویژه در شرایط بحرانی به «اینترنت»، بنیان‌گذار و مدیرعامل آمازون را به سرمایه‌گذاری برای ارسال ماهواره به مدار زمین و ایجاد شبکه خدمات جهانی اینترنت به کشورهای مختلف ترغیب نمود.

جف بیزوس، بنیان‌گذار شرکت آمازون که خود از علاقمندان به فضا است، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، قصد دارد تا با ارسال ماهواره به مدار زمین، شبکه جهانی اینترنتی ایجاد نماید.

با اعلام این تصمیم، آمازون به یکی از رقیبان جدی «اپیس ایکس» تبدیل می‌شود. طرح اپیس ایکس، به مدیریت ایلان ماسک، برای پرتاب ماهواره به مدار زمین و ایجاد سرویس جهانی اینترنت در سال ۲۰۱۸ به تصویب رسید.

اما با تصویب دولت آمریکا، اکنون شرکت آمازون با بیش از ۳۲۰۰ ماهواره که به نقاط مختلف مدار زمین می‌فرستد به رقیب جدی اسپیس ایکس تبدیل می‌شود.

بنا بر اعلام شرکت آمازون، طرح ۱۰ میلیارد دلاری این شرکت به زودی با افتتاح مرکز پژوهشی برای طراحی و آزمایش ماهواره‌ها در «ردموند» در ایالت واشنگتن آِغاز به کار می‌کند.

زمان شروع یا ارائه خدمات اینترنت جهانی آمازون اعلام نشده است اما قرار است نیمی از ماهواره‌های این شرکت تا سال ۲۰۲۶ در مدار زمین قرار بگیرند. احتمال می‌رود به محض قرار گرفتن ۵۷۸ ماهواره در مدار زمین کار سرویس‌دهی جهانی اینترنتی شرکت آمازون آغاز شود.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۲ اوت ۲۰۲۰
تصویر: جف بیزوس، بنیان‌گذار شرکت آمازون