حمله داعش به زندان ولایتی ننگرهار نزدیک به ۳۰ کشته و ۵۰ زخمی برجا گذاشت

مهاجمان مسلح، حملۀ پیچیده‌ای را به زندان ولایتی ننگرهار در شرق افغانستان راه‌اندازی کردند که برای بیش از ۲۰ ساعت ادامه داشت. گروه داعش گفته که این حمله، کار جنگجویان این گروه بوده است.

حوالی ساعت ۷ یکشنبه شب ۱۲ اسد/۲ اوت یک خودروی پر از مواد انفجاری در ورودی زندان ولایتی ننگرهار منفجر شد.
پس از این انفجار، شماری از مهاجمان مسلح وارد زندان شده و شماری دیگر به ساختمانی در همسایگی زندان جا به جا شده و از آنجا با نیروهای امنیتی به درگیری مسلحانه پرداختند.

چند ساعت پس از آغاز این حملۀ پیچیده، وزارت داخله از کشته شدن ۳ تن و زخمی شدن نزدیک به ۲۰ تن در این رویداد خبر داد، اما تا صبح امروز دوشنبه جزئیات بیشتری در مورد پیشرقت عملیات پاک‌سازی شریک نشده بود. سرانجام عصر روز دوشنبه، وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد که پس از ۲۰ ساعت درگیری مسلحانه با مهاجمان، عملیات پاک‌سازی با کشته شدن ۵ مهاجم پایان یافت.

در همین حال، عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار می‌گوید که در این حمله در کنار کشته شدن ۸ مهاجم، ۲۹ تن دیگر نیز کشته شده و ۵۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

هرچند گفته شده که زندان ننگرهار از وجود مهاجمان، پاک‌سازی شده، اما درگیری نیروهای امنیتی با مهاجمان باقیمانده در ساختمان دیگر عصر روز دوشنبه همچنان ادامه داشت.

در مورد فرار زندانی‌ها هرچند هنوز به گونه رسمی، جزئیاتی شریک نشده، اما به بنیاد گزارش‌ها، شماری از زندانی‌ها از فرصت استفاده کرده و فرار نموده بودند که بخشی از آنان دوباره توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. این حمله، درست در ساعات پایانی آتش‌بس ۳ روزه عید راه‌اندازی شد. طالبان گفته‌اند که این حمله کار این گروه نیست.

ولایت ننگرهار از جمله ولایت‌های ناامن افغانستان است که در کنار طالبان، پیش از این، داعش نیز در آن حضور فعال داشت و این ولایت را به پناهگاه خود تبدیل کرده بود.

پیشتر نیز حکومت افغانستان پس از راه‌اندازی چند عملیات ادعا کرده بود که ریشه داعش در این ولایت خشکانده شده است.

منبع: سایت رادیو بین المللی فرانسه به زبان فارسی، ۳ اوت ۲۰۲۰