درگیری‌های خشن بین معترضان و نیروهای انتظامی در بلاروس

مینسک و شماری دیگر از شهرهای بلاروس شب ناآرامی را سپری کردند. شبی که نتایج موقت انتخابات اعلام شد. آلکساندر لوکاشنکو از پیروزی قاطع خود در انتخابات و آغاز ششمین دوره زمام‌داری خود سخن گفته و معترضان از تقلب در انتخابات.

نیروهای اپوزیسیون نتایج اعلام‌شده ناظر بر شمارش موقت آرای انتخابات ریاست جمهوری بلاروس را بری از هرگونه واقعیت می‌دانند. بر اساس این نتایج موقت آلکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهور کنونی این کشور موفق به کسب بیش از ۷۹ درصد از آرا شده است.

رقیب انتخاباتی او، اسوتلانا تیخانوفسکایا، بر اساس همان نتایج اعلام‌شده تنها موفق به کسب ۶،۸ درصد از آرا شده است. اعلام این نتایج باعث تجمع معترضان در مینسک، پایتخت بلاروس و همچنین در برخی دیگر از شهرهای این کشور شد.

خبرگزاری‌های بین‌المللی خبر از درگیری خشونت‌آمیز بین نیروهای امنیتی با معترضان داده‌اند. گفته می‌شود که در جریان این ناآرامی‌ها دست‌کم یک نفر کشته و بیش از ۱۲۰ نفر دستگیر شده‌اند. از تعداد مجروحان هنوز آمار دقیقی منتشر نشده است.

اسوتلانا تیخانوفسکایا، رقیب اصلی لوکاشنکو در انتخابات ریاست جمهوری این کشور پس از اعلام نتایج موقت انتخابات گفته است: «من آن چیزی را باور می‌کنم که با چشمان خودم می‌بینم. من می‌بینم که اکثریت پشت سر ما ایستاده است».

این در حالی است که لیدیا یرموشینا، رئیس تیم انتخاباتی لوکاشنکو از تیخانوفسکایا خواسته است که شکست خود را در این انتخابات بپذیرد و به آن اعتراف کند.

سخنگوی تیخانوفسکایا پس از اعلام نتایج موقت انتخابات ریاست جمهوری بلاروس اعلام کرد: «پذیرش نتایج چنین انتخاباتی ناممکن است». او گفته است، “به نظر می‌رسد که یک موسسه نظرسنجی دولتی نتیجه ۸۰ درصدی پیروزی لوکاشنکو را اعلام می‌کند و چنین نتیجه‌ای هیچ ربطی به واقعیت ندارد”.

کارشناسان مسائل سیاست بین‌الملل نیز آمار و نتایج اعلام شده از سوی دولت بلاروس را غیرواقعی می‌دانند. بلاروس در حال حاضر با بحران اقتصادی بسیار شدیدی روبرو است و ظرف هفته‌های گذشته، افزایش ناخشنودی بین مردم این کشور به اعتراضات علیه لوکاشنکو دامن زده است.

در بسیاری از شهرهای بلاروس بین طرفداران تیخانوفسکایا و نیروهای انتظامی درگیری روی داده است. گفته می‌شود که هزاران نفر در میادین مرکزی شهرها گردهم آمده و علیه تقلب در انتخابات دست به اعتراض زده‌اند.

ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده حکایت از نحوه برخورد نیروهای پلیس با معترضان در مینسک دارند. پلیس برای متفرق کردن معترضان از جمله اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور کرده است.

گرچه خیابان‌های شهرهای بزرگ بلاروس و از جمله مینسک در ساعات بامدادی روز دوشنبه ۱۰ اوت آرام گزارش شده است، اما اپوزیسیون در شبکه‌های اجتماعی خبر از ادامه اعتراضات علیه لوکاشنکو داده است. گفته می‌شود که سایت مربوط به انتخابات از دسترس خارج شده است. افزون بر آن دسترسی به بسیاری از وب‌سایت‌ها نیز مختل شده است. این در حالی است که شبکه تلگرام همچنان قابل دسترس است.

یکی از اعضای تیم انتخاباتی تیخانوفسکایا از بحران سیاسی بی‌سابقه‌ای در بلاروس خبر داده است. اپوزیسیون دولت لوکاشنکو را متهم به دخل و تصرف در نتایج انتخابات کرده است. اپوزیسیون مدعی شده که میزان مشارکت در بسیاری از حوزه‌های انتخاباتی بیش از ۱۰۰ درصد اعلام شده است.

تیخانوفسکایا بر این باور است که دولت بلاروس توانایی اداره کشور را ندارد و باید اعتراف کند که اکثریت مردم این کشور مخالف ادامه زمامداری آلکساندر لوکاشنکو هستند. باید یادآور شد که تیخانوفسکایا پس از دستگیری همسر خود، سرگئی تیخانوفسکای و حذف او از رقابت‌های انتخاباتی نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد. سرگئی تیخانوفسکای یک وبلاگ‌نویس بنام در بلاروس است.

آلکساندر لوکاشنکو اکنون به مدت ۲۶ سال بر بلاروس حکومت می کند. پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری مناقشه‌برانگیز این کشور عملا به معنای ششمین دوره زمامداری او خواهد بود.

منبع: سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۰ اوت ۲۰۲۰