استقبال حکومت عمان از عادی سازی روابط بحرین و اسرائیل

رسانه‌های عمان روز یکشنبه گفتند که این کشور از تصمیم بحرین به عادی سازی روابط خود با اسرائیل استقبال کرده است.

بیانیه دولت عمان می‌گوید: «[عمان] امیدوار است که این مسیر راهبردی جدید که برخی کشورهای عرب در پیش گرفته اند، به صلحی بر اساس پایان اشغال سرزمین‌های فلسطینی از سوی اسرائیل و تاسیس یک کشور مستقل فلسطینی به پایتختی اورشلیم شرقی منتهی شود.»

بحرین پس از امارات متحده عربی، دومین کشور حوزه خلیج فارس است که روابط خود را با اسرائیل عادی می‌کند، تصمیمی که به گفته رویترز، تا اندازه ای از بیم تهدید ایران است.

وزیر اطلاعات اسرائیل چند روز پس از اعلام توافق این کشور با امارات، گفت که عمان هم می‌تواند روابط رسمی با تل آویو برقرار کند. عمان از تصمیم امارات و بحرین استقبال کرده، اما در باره اقدام احتمالی خودش در این زمینه چیزی نگفته است.

حمد بن عیسی آل خلیفه، ولیعهد بحرین، هفته آینده به واشنگتن سفر می‌کند تا روز سه‌شنبه در مراسمی در کاخ سفید برای آغاز رسمی روابط دیپلماتیک اسرائیل با امارات متحده عربی حضور یابد.

آقای ترامپ روز پنج‌شنبه در نشستی مطبوعاتی در کاخ سفید گفت: «به زودی خبردار می‌شوید که طی مدت کوتاهی کشورهای دیگری هم به روند صلح خاورمیانه می پیوندند.» آقای ترامپ پیش‌بینی کرد که عربستان سعودی هم در نهایت با اسرائیل روابط دیپلماتیک برقرار خواهد کرد.

منبع: سایت بریتانیائی ایندیپندنت به زبان فارسی، ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۰
تصویر” دیدار هیثم بن طارق آل سعید پادشاه عمان با مایک پمپئو فوریه ۲۰۲۰