مایک پمپئو: “اروپا تا وقتی برادران افکاری آزاد نشده‌اند جواد ظریف را راه ندهد”

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۶ سپتامبر (۲۶ شهریور) از کشورهای اروپایی خواست در واکنش به نقض حقوق بشر در ایران از پذیرفتن جواد ظریف خودداری کنند.

آقای پمپئو در حساب توییتر خود با اشاره به اعدام نوید افکاری در هفته گذشته نوشت: «دولت ظریف مرد جوانی را بعد از شکنجه وحشیانه او را اعدام کرد تا تظاهرکنندگان ایرانی را مرعوب کند. اعدام نوید افکاری یک عمل نفرت‌انگیز بود. دموکراسی‌ها در سراسر جهان یک تعهد اخلاقی دارند تا محکم در برابر این وحشی گری رژیم بایستند. باید این بربریت رژیم ایران تبعاتی داشته باشد.»

مایک پمپئو در ادامه اظهارات خود گفته است: «رهبران جهان یک گام اولیه مهم را برداشته اند و سفرهای ظریف را لغو کرده‌اند. آنها نباید دیگر برنامه سفری برای او بریزند مگر اینکه رژیم ایران برادران افکاری را از زندان آزاد کند و تمامی زندانیان خارجی را که به نادرستی اسیر کرده است رها سازد.» وزیر خارجه آمریکا در تویتی دیگر با اشاره به تولد ۴۹ سالگی سیامک نمازی، شهروند ایرانی آمریکایی که بیش از ۱۸۰۰ روز است در ایران زندانی است، خواستار رهایی او و پدرش باقر نمازی شده است. وی اتهامات آقای نمازی را جعلی ارزیابی کرده است.

وحید و حبیب افکاری، برادران نوید افکاری، اکنون در زندان هستند و به ۵۴ و ۲۷ سال زندان با شلاق محکوم شده اند. این دو برادر می‌گویند آنان نیز تحت شکنجه ناگزیر به اعتراف‌های غیرواقعی شده‌اند.

پیش‌تر روزنامه بیلد چاپ آلمان گزارش داده بود سفر جواد ظریف وزیر خارجه ایران که قرار بود این هفته برگزار شود لغو شده است. آقای ظریف قصد داشت در آستانه اقدام آمریکا برای فعال‌سازی «مکانیسم ماشه» و بازگرداندن تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران به ۵ کشور اروپایی از جمله آلمان، فرانسه، بریتانیا، اسپانیا و ایتالیا سفر کند.

پیش از لغو سفر آقای ظریف به آلمان، سفارت این کشور در تهران با انتشار توییت‌هایی به شدت به اعدام نوید افکاری اعتراض کرده و با اعلام «تحیر» از اجرای حکم، «خاموش کردن صداهای مخالف» از طریق «نادیده گرفتن قوانین اساسی حقوقی» را غیرقابل پذیرش دانسته بود.

وزارت خارجه رژیم ایران در پی این انتشار این توییت‌ها، سفیر آلمان در تهران را روز دوشنبه احضار کرده بود.

پیش‌تر اتحادیه اروپا نیز با صدور بیانیه ای اعدام نوید افکاری را با «شدیدترین لحن» محکوم کرده بود.

منبع: سایت یورونیوز (اتحادیه اروپا) به زبان فارسی، ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۰