عادل مکرم، زندانی سیاسی برای دومین بار اقدام به خودکشی کرد

عادل مکرم، زندانی سیاسی در حالی که در اعتصاب غذا به سر می‌برد، طی چند روز گذشته برای دومین به علت بلاتکلیفی طولانی مدت دست به خودکشی زد.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، عادل مکرم، زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی ارومیه، شامگاه ۲۸ مهر برای دومین بار در چند روز گذشته و در حالی که دست به اعصاب غذا زده، اقدام به خودکشی کرد. در پی این اقدام پس از چند ساعت تاخیر به صورت اورژانسی به بیمارستانی در بیرون از زندان منتقل شد.

بنا به اطلاع یک منبع آگاه درگفتگو با شبکه حقوق بشر کردستان، عادل مکرم با بریدن رگ پای خود و خوردن شیشه در سلول انفرادی دست به خودکشی زد. به گفته این منبع، مکرم روز یک‌شنبه ۲۷ مهر نیز پس از آغاز سومین دور اعتصاب غذا اقدام به خودسوزی کرد و در حالی که پای او دچار سوختگی شده بود، به سلول انفرادی منتقل شد.

عادل مکرم حدود یک سال پیش پس از آنکه توسط دولت ترکیه بازداشت و به ایران اخراج شد، به صورت بلاتکلیف در زندان به سر می‌برد. این زندانی سیاسی در تاریخ ۱۳ مهر در اعتراض به شرایط بلاتکیفی با دوختن لب‌هایش دست به اعتصاب غذا زده بود و پس از ۳ روز با وعده مساعدت مسئولان و قاضی ناظر بر زندان مبنی بر پیگیری خواسته‌هایش، موقتا به اعتصاب غذایش خود پایان داده بود.

به گفته منبع آگاه شبکه حقوق بشر کردستان، «مکرم پس از آنکه توسط دولت ترکیه به ایران تحویل داده شد، در حالی که در زندان خوی تحت بازداشت به سر می‌برد، با پرداخت جریمه به دلیل خروج غیرقانونی از ایران آزاد شده بود، اما پس از دو روز دوباره توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.»

عادل مکرم آ‌ذر ماه سال گذشته پس از سه ماه اقامت در ترکیه و در حالی که درخواست پناهندگی‌اش را در این کشور ثبت کرده بود، توسط نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت و به ایران تحویل داده شد.

به گزارش خبرگزاری مجموعه فعالان حقوق بشر درایران (هرانا)، نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهام‌های عادل مکرم ۱۳ شهریورماه سال جاری در شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی علی شیخلو برگزار شد. او به عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران و خروج غیرقانونی از کشور متهم شده است.

برگرفته ای از سایت رادیو زمانه ، ۲۲ اکتبر ۲۰۲۰