آمریکا چندین فرد و شرکت‌ را به دلیل نقض تحریم‌ پتروشیمی رژیم ایران به لیست سیاه خود اضافه کرد

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه ۸ آبان از تحریم چندین فرد و شرکت دخیل در تجارت پتروشیمی ایران خبر داد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در اطلاعیه خود عنوان کرد، افراد و شرکت‌های ایرانی، چینی و سنگاپوری به واسطه همکاری با شرکت «ترلیانس پتروشیمی» که ژانویه امسال از طرف آمریکا تحریم شده بود، در تجارت محصولات پتروشیمی رژیم ایران مشارکت کرده و در لیست سیاه آمریکا قرار گرفته‌اند.

این اطلاعیه شرکت ترلیانس در فروش محصولات پتروشیمی رژیم ایران واسطه‌گری کرده یا در انتقال پول مشارکت داشته است.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده سپس تاکید کرده که «محصولات پتروشیمی هنوز هم یکی از منابع اصلی حکومت ایران برای تامین مالی جهت اقدامات بی‌ثبات کننده از طریق حمایت رژیم‌های فاسد و گروه‌های تروریستی در خاورمیانه و ونزوئلا است».

در همین زمینه، حسین فیروزی آرانی، امیرحسین بحرینی، مرتضی مصطفی منیر (شهروند سنگاپور)، رمضان اولادی، لین نا وی (شهروند چین) در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار گرفته‌اند.

همچنین شرکت‌های پلیمر آریا ساسول، شرکت بازرگان کالای باختر، پتروشیمی کاویان، شرکت پتروشیمی مروارید از ایران به همراه شرکت‌های سیبشور و بینرین چین، شرکت‌های اِلفو انرژی، جین شانگ و گلوری اَدوَنسد هنگ‌کنگ، شرکت‌های استرایت شیپ بروکر و جیاشیانگ سنگاپور به فهرست تحریم‌های آمریکا قرار اضافه شده‌اند.

همزمان معاون دادستانی کل آمریکا طی بیانیه مشترکی با الیوت آبرامز نماینده مخصوص آمریکا در امور ایران و ونزوئلا، و همچنین مایکل شروین نماینده دادستانی ناحیه کلمبیا (واشنگتن دی سی) اعلام کرد که نیروی دریایی آمریکا محموله‌های عظیم سلاح و بنزین حکومت ایران را مصادره کرده است.

این گزارش می‌گوید در نوامبر پارسال و فوریه امسال نیروی دریای آمریکا به دو کشتی بدون پرچم در دریای عرب برخورد کردند که در جریان بررسی آنها، ۱۷۱ موشک ضد تانک هدایت شونده، هشت موشک زمین به هوا و قطعات موشکی متنوع دیگری کشف شد.

به گفته مقامات آمریکا، تحقیقات نشان داد که این محموله‌ها تولید ایران بوده و توسط سپاه قدس برای شورشیان یمن (حوثی‌ها) حمل می‌شده است. در ماه اوت امسال، دادستانی آمریکا در رابطه با توقیف این محموله‌ها پرونده تشکیل داد.

همچنین این گزارش به توقیف ۱.۱ میلیون بشکه بنزین صادراتی ایران به ونزوئلا در ماه ژوئیه اشاره کرده که با حکم دادگاه آمریکا انجام شده است.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا  ، ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰