“چهار تا پنج میلیارد دلار پول ایران در ایتالیا بلوکه شده است”

چهار تا پنج میلیارد دلار درآمد صادراتی ایران در ایتالیا بلوکه شده و حکومت ایران به خاطر نپذیرفتن سیستم FATF به آن دسترسی ندارد. مقام‌های حکومتی، از جمله وزیر نفت، همچنان مدعی هستند که تحریم‌ها بر اقتصاد ایران اثری نداشته است.

احمد پورفلاح، رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا، گفته است که تحریم‌های اقتصادی، نپیوستن ایران به پیمان FATF و نداشتن سیستم بانکی سوئیفت زیان سنگینی به جمهوری اسلامی وارد کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا به خبرگزاری ایلنا گفته است که حدود چهار تا پنج میلیارد دلار درآمد ایران از صادرات سوخت در بانک‌های ایتالیا بلوکه شده و جمهوری اسلامی به آن دسترسی ندارد.

او تأکید می‌کند که زمانی ایتالیا “شریک اول تجاری ایران بود” تا جایی که تا ده سال پیش حجم معاملات ایران و ایتالیا به یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو (حدود دو میلیارد دلار) رسید و “ایتالیا تقریبا همه نیاز پالایشگاه‌هایش را از ایران تأمین می‌کرد”. او ابراز تأسف می‌کند: «امروز ایتالیا یک بشکه نفت هم از ما نمی‌خرد».

این کارشناس امور بازرگانی می‌گوید: «معاملات ایران و ایتالیا به حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ میلیون دلار رسیده که بسیار ناچیز است ولی به نسبت ارتباط با بقیه کشورها، ارتباط ما با ایتالیا هنوز قطع نشده و به صورت مویرگی هنوز ادامه دارد».

آقای پورفلاح تصریح می‌کند: «تحریم‌ها و نپیوستن ما به FATF روی این مقوله بسیار تأثیر گذاشته است. نداشتن ارتباط سوئیفت با دیگر کشورها بسیار مشکل ایجاد کرده و بسیاری از فرصت‌طلبان از این وضعیت سوءاستفاده می‌کنند و منافع ملی ایرانیان به خطر می‌افتد».

او تأکید دارد: «سیاست‌گذاران و نخبگان ما بدانند که حتی اگر تحریم‌ها برداشته شود ولی نتوانیم ارتباط سوئیفت را برقرار کنیم و به FATF بپیوندیم هیچ فایده‌ای نخواهد داشت، چون اگر نتوانیم پول را جا به جا کنیم برداشتن تحریم‌ها چه سودی خواهد داشت؟»

هم‌زمان با سخنان رئیس اتاق بازرگانی ایران و ایتالیا، بیژن زنگنه، وزیر نفت حکومت اسلامی، ضمن حمله به “انتقام‌جویی و کینه‌جویی علیه ایران” گفته است که تحریم‌های آمریکا اثری بر اقتصاد ایران نداشته است.

او با اشاره به انتخابات آمریکا گفت: «در روزهای پایانی حضور ترامپ در کاخ سفید مدیران صنعت نفت را به بهانه حمایت از تروریسم تحریم کرد. ما قربانی تروریسم هستیم و این تحریم‌ها انتقام‌جویی و کینه‌جویی است».

به گزارش خبرگزاری حکومتی ایرنا، وزیر نفت دوشنبه ۱۹ آبان، در مراسم افتتاح ۱۸۱ طرح گازرسانی در استان فارس که به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح شد، در واکنش به تهدید دولت ترامپ “مبنی بر سیل جدید تحریم‌ها علیه رژیم ایران” گفته است: «تحریمی باقی نمانده است اما این تحریم‌ها تاثیری نداشته، ما نه از تحریم می‌ترسیم و نه خللی در کار ایجاد کرده است».

برگرفته ای سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۰ نوامبر ۲۰۲۰