آمریکا: سپاه پاسداران برای جنگ در منطقه جنگجو استخدام می‌کند

وزارت خارجه آمریکا با انتشار سه پست توییتری از “استخدام جنگجویان بیگانه” توسط سپاه پاسداران خبر داده است. اشاره این نهاد به سپاه فاطمیون در افغانستان و همچنین زینبیون در سوریه است. آمریکا هر دو گروه را تحریم کرده است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده روز دوشنبه ۱۰ آذر (۳۰ نوامبر) (۱۰ آذر) سه پست توییتری جدید در ارتباط با جمهوری اسلامی منتشر کرده است. این پست‌ها به زبان فارسی انتشار یافته و به فعالیت‌های سپاه پاسداران در خارج از مرزهای ایران می‌پردازند.

موضوع بر سر تشکیل دو سپاه فاطمیون و زینبیون توسط سپاه پاسداران است. در پست نخست وزارت امور خارجه آمریکا در این باره آمده است: «سپاه پاسداران جنگجویان بیگانه را برای افزایش نفوذ خود در خارج از کشور استخدام می‌کند. سپاه پاسداران لشکر فاطمیون متشکل از شیعیان افغان و تیپ زینبیون متشکل از شیعیان پاکستانی را برای مبارزه در درگیری‌های منطقه‌ای بویژه در سوریه به وجود آورد.»

وزارت امور خارجه آمریکا در پست‌های بعدی خود اعلام کرده است که این کشور هر دو سپاه را در سال ۲۰۱۹ به دلیل فعالیت‌های تروریستی تحریم کرده است.

این وزارتخانه به نقل از مرکز “مبارزه با تروریسم وست پوینت” گزارش داده است که شمار سربازان فاطمیون بین ۱۰ هزار تا ۱۲ هزار نفر برآورد می‌شود.

وزارت امور خارجه آمریکا در پست دوم خود در توییتر به نقل از یکی از مقامات لشکر فاطمیون از “کشته شدن بیش از ۲۰۰۰ نفر از شبه‌نظامیان در سال ۲۰۱۸ در سوریه” خبر داده است.

در پست سوم این وزارتخانه به استفاده از کودکان سرباز در لشکر فاطمیون توسط سپاه پاسداران اشاره شده است. در این پست آمده است: «سازمان دیده‌بان حقوق بشر به کارگیری کودکان سرباز در لشکر فاطمیون توسط حکومت ایران را ثبت و محکوم کرد و از شواهد مبنی بر مرگ افغانان ۱۴ ساله در جنگ در سوریه پرده برداشت.»

برگرفته ای سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰