آتش‌سوزی جنگل‌های گیلان، مازندران و گلستان؛ منازل مسکونی رشت نیز آتش گرفتند

در پی وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع در ۷ شهرستان استان گیلان، بخش‌های وسیعی از این اراضی و برخی مناطق مسکونی سوختند. در طول سه روز ۲۳ مورد آتش‌سوزی در جنگل‌های مازندران رخ داده و حدود ۴۰ هکتار منطقه‌ی سبز را خاکستر کرده است.

در پی آنچه مقامات مسئول وزش باد گرم اعلام می‌کنند، بخش‌های وسیعی از جنگل‌ها و مراتع استان گیلان از شامگاه چهارشنبه ۲۴ دی‌ماه و همچنین برخی از مناطق مسکونی در آتش سوختند.

سرهنگ محمد قربانی لرد فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان به خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شامگاه دیروز از خاتمه آتش‌سوزی‌ها خبر داده است.

بر اساس آخرین برآوردها از دوشنبه ۲۲ ‌دی‌ماه تا جمعه ۲۶ دی‌ماه حدود ۱۴۰ هکتار از مراتع و جنگل‌های گیلان دچار آتش‌سوزی شد.

به گفته‌ی قربانی لرد، از چهارشنبه شب تا شامگاه دیروز، ۲۴ مورد آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع شهرستان‌های آستارا، تالش، رشت، شفت، رودبار، رودسر و سیاهکل به وقوع پیوسته است.

شمار آتش‌سوزی‌ها طبق اعلام فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان گیلان، در طول یک هفته گذشته «۸۱ مورد» بوده است.

وزش باد گرم در برخی مناطق مسکونی شهر رشت نیز باعث آتش‌گرفتن شش خانه ویلایی در بلوار «امام رضا» شده و به دلیل باریک بودن کوچه‌های محله، ازدحام جمعیت و توقف اتومبیل‌ها در حاشیه کوچه‌ها، آتش گسترده‌تر شده است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان، آتش‌سوزی‌ها را «سطحی» توصیف و سوختن درختان تنومند را تکذیب کرده است. او بیان داشت: «تصاویری که در فضای مجازی منتشر می‌شود مربوط به درختان پوسیده و توخالی است.»

سازمان هواشناسی کشور اما گزارش داده تا روز سه‌شنبه آینده در شهر‌های شمالی با تداوم وزش بادهای گرم، احتمال آتش‌سوزی و وارد شدن خسارت به جنگل‌های استان اردبیل، گیلان و مازندران وجود دارد.

طبق گفته‌ی قربانی لرد، در حال حاضر در هیچ نقطه‌ای از جنگل و مرتع استان آتش وجود ندارد و نیروهای حفاظت مناطبع طبیعی و آبخیزداری باتوجه به هشدار هواشناسی درباره احتمال حریق جنگل‌ها در حالت آماده‌باش است.

در استان مازندران نیز در سه روز گذشته، ۲۳ مورد آتش‌سوزی در سطح جنگل‌های ۷ شهرستان بهشهر، نکا، ساری، «قائمشهر» (شاهی)، سوادکوه، بابل و نور به وقوع پیوسته است. حدود ۴۰ هکتار از اراضی جنگل‌های مازندران دستخوش آتش‌سوزی شده است.

شامگاه دیروز نیز دوباره پارک ملی «گلستان» دچار آتش‌‌سوزی شد. مدیرکل محیط زیست گلستان گفته از ساعت ۱۶ شنبه ۲۷‌دی‌ماه «۳ فقره آتش‌سوزی در فاصله نزدیک بهم در منطقه موسوم به دره شمالی گزارش شد.»

او امروز به رسانه‌ها گفته است، «وزش شدید باد در پارک ملی گلستان که از حدود ساعت سه بامداد امروز یکشنبه شروع شده، مهار آتش در این عرصه را سخت کرده است و به همین علت ۱۰ گروه واکنش سریع از شهرهای مختلف استان به منطقه اعزام شدند.»

همچنین در پی آتش‌سوزی گسترده در ناحیه جنگلی کشور آذربایجان در شمال غربی ایران و وزش باد گرم، عصر جمعه ۲۶‌دی‌ماه بخش‌های مرزی در جنگل‌های گردنه حیران استان اردبیل آتش گرفت که توسط مأموران یگان ویژه گیلان و اردبیل خاموش شد.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۱۸ ژانویه ۲۰۲۱