آژانس: روند تولید اورانیوم فلزی در ایران آغاز شده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو اطلاع داده که در تاسیسات هسته‌ای اصفهان، تجهیزات جدیدی از هشتم فوریه (۲۰ بهمن) مستقر شده‌ و ایران تولید اورانیوم فلزی را شروع کرده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کشورهای عضو اعلام کرد که تجهیزات جدیدی در تاسیسات هسته‌ای اصفهان از هشتم فوریه (۲۰ بهمن) مستقر شده ‌و ایران تولید اورانیوم فلزی را شروع کرده است.

رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در گزارشی به کشورهای عضو این نهاد، آنها را از تازه‌ترین تحولات مربوط به فعالیت‌های اتمی ایران آگاه کرده است. گروسی در این گزارش، تایید کرده که تولید اورانیوم فلزی به عنوان “بخشی از هدف اعلام شده ایران برای تامین سوخت راکتور تحقیقاتی تهران” شروع شده است.

طبق اعلام آژانس، تجهیزات جدیدی نیز در تاسیسات هسته‌ای اصفهان مستقر شده‌اند و تولید اورانیوم فلزی از ۲۰ بهمن به جریان افتاده است. در تایید این روند۶، ۳ گرم اورانیوم فلزی در این تاسیسات مورد ‌آزمایش آژانس قرار گرفته است.

تهران به آژانس اعلام کرده که تولید اورانیوم فلزی از اورانیوم طبیعی و تولید اورانیوم فلزی غنی‌شده تا سقف ۲۰ درصد را به قصد تامین سوخت راكتور تحقیقاتی تهران انجام می‌دهد. 

 آلمان، فرانسه و بریتانیا با اشاره به مصارف نظامی اورانیوم فلزی، از فعالیت ایران در این زمینه ابراز نگرانی شدید کرده‌اند. ایران در برجام متعهد شده که ۱۵ سال فعالیتی در تحقیق و توسعه اورانیوم فلزی نداشته باشد.

برگرفته ای از سایت صدای آلمان (دویچه وله) به زبان فارسی، ۱۱ فوریه۲۰۲۱