فراخوان تحریم جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر از سوی فوتبال نروژ

برخی از باشگاه‌های فوتبال کشور نروژ خواستار تحریم جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر شده‌اند. علت این فراخوان شرایط غیرانسانی شغلی برای کارگران خارجی در قطر که منجر به مرگ بیش از ۶ هزار تن از آنها شده، عنوان شده است.

محافل فوتبال نروژ به علت شرایط غیرانسانی شغلی کارگران خارجی در قطر خواستار تحریم جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر شده‌اند
محافل فوتبال کشور نروژ باشگاه‌ها و کشورهای جهان را به تحریم مسابقات فوتبال جام جهانی ۲۰۲۲ با میزبانی قطر فراخوانده‌اند. باشگاه سرشناس روزنبورگ ترندهایم که به عنوان موفق‌ترین باشگاه فوتبال در این کشور محسوب می‌شود نیز به این جنبش اعتراضی پیوسته است.

در چارچوب جلسه مجمع عمومی سالانه عضو‌های رسمی باشگاه روزنبورگ ترندهایم، اتحادیه طرفداران این باشگاه پیشنهاد تحریم جام جهانی ۲۰۲۲ با میزبانی قطر را به علت وضعیت غیرانسانی و تبعیض کارگران خارجی در این کشور حاشیه‌نشین خلیج فارس که منجر به مرگ بیش از ۶ هزار تن از آنها شده، مطرح کرده بود.

این پشنهاد سرانجام رای مثبت اکثریت اعضای مجمع باشگاه روزنبورگ ترندهایم را به همراه داشت و به این ترتیب به موضع رسمی این باشگاه تبدیل شد.

گفتنی است که این نتیجه در حالی به ثبت رسید که رئیس هیئت مدیره باشگاه روزنبورگ ترندهایم نخست مخالفت خود را با موضع تحریم میزبانی قطری در جام جهانی ۲۰۲۲ بیان کرده بود.

ایوار کوتنگ، رئیس هیئت مدیره باشگاه روزنبورگ ترندهایم، می‌گوید: «این موضوع پیچیده‌ای است. من استدلال‌های پشتیبانی از تحریم را درک می‌کنم. برای باشگاه روزنبورگ ترندهایم شفافیت مهم است.»

رئیس هیئت مدیره باشگاه روزنبورگ ترندهایم همچنین اشاره می‌کند: «ما طرفدار اعمال نفوذ به طور مستقیم هستیم و معتقدیم که انسان از طریق می تواند جهان را به مکانی بهتر تبدیل کند.»

موضوع تحریم احتمالی جام جهانی ۲۰۲۲ در قطر نه تنها در روزنبورگ، بلکه در سایر محافل فوتبال کشور نروژ نیز در این روزها به شکل جدی مورد بحث قرار گرفته است. تعداد قابل توجهی از باشگاه‌های فوتبال این کشور موضع مشابهی با باشگاه روزنبورگ ترندهایم ابراز کرده‌اند.

این نکته همچنین یکی از موضوعات اصلی در مجمع عمومی فدراسیون فوتبال نروژ است که در روز ۱۴ ماه مارس برگزار می‌شود.

میزان نفوذ نروژی‌ها چقدر است؟

میزان تاثیر احتمالی موضع‌گیری فوتبال نروژ پیرامون تحریم میزبانی قطر در جام جهانی ۲۰۲۲ تا چه حدی می‌تواند باشد؟

فوتبال نروژ در حال حاضر در پله ۴۴ جدول رده بندی فدراسیون جهانی فوتبال فیفا قرار دارد. نروژی‌ها از زمان حضور در جام جهانی ۱۹۹۸ و جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۰ دیگر در تورنمنت‌های بزرگ به میدان نرفتند.

تیم ملی فوتبال نروژ در مسابقات مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ با تیم‌های ملی ترکیه، هلند، جبل الطارق، لتونی و مونته نگرو هم‌گروه است.

بسیار دشوار به نظر می‌رسد که نروژی‌ها بتوانند در جدول پایانی این گروه در جایگاه نخست یا دوم قرار بگیرند و از بخت صعود به جام جهانی برخوردار باشند.

تحریم احتمالی و عدم حضور تیم ملی فوتبال نروژ در دیدارهای مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ باعث ایجاد خسارت مالی زیادی نیز برای فوتبال این کشور خواهد شد. این خسارت طبق تخمین فدراسیون فوتبال نروژ بالغ بر ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار یورو خواهد بود.

از سوی دیگر استوله سولباکن، سرمربی تیم ملی فوتبال نروژ با ابراز تردید در مورد موثر بودن اعمال تحریم می‌گوید: «آیا واقعاً این اطمینان را می‌توانیم داشته باشیم که اعمال تحریم وضعیت کارگران خارجی در قطر را بهتر خواهد کرد؟»

رئیس هیئت مدیره باشگاه روزنبورگ ترندهایم نیز در همین زمینه خاطرنشان می‌کند: «باید امیدوار باشیم که بسیاری از باشگاه‌ها و ملت‌های بزرگ هم به جنبش فراخوان تحریم میزبانی قطر بپیوندند. ما در ورزش اسکی قوی هستیم، اما متأسفانه در فوتبال به این میزان قدرتمند نیستیم.»