رئیس جمهوری افغانستان: دیگر به ایران آب رایگان نمی‌دهیم

محمد اشرف غنی هنگام افتتاح یک سد اعلام کرد، ولایت نیمروز به انبار آب برای افغانستان و ایران تبدیل خواهد شد. او گفت، آب افغانستان از این پس به ازای دریافت نفت روانه ایران می‌شود.

روز چهارشنبه، چهارم فروردین (۲۴ مارس) رئیس جمهوری افغانستان سد کمال خان در ولایت نیمروز را افتتاح کرد.

محمد اشرف‌غنی در سخنرانی خود ضمن تاکید بر این که اقتصاد افغانستان و ایران مکمل یکدیگر هستند، گفت کشورش دیگر آب رایگان به کسی نمی‌دهد.

به گفته او، ایران از این پس باید برای دریافت آب، به افغانستان نفت بفروشد.

غنی همچنین تاکید کرد، ایجاد سد کمال خان نیمروز را به “انبار (آب) افغانستان” بدل می‌کند و کابل در حال مذاکره با تهران است تا این ولایت به “انبار (آب) ایران” هم تبدیل شود.

رئیس جمهوری افغانستان در ادامه سخنانش گفت: «کلید هلمند (هیرمند) در دست مردم افغانستان قرار دارد تا افغانستان بعد از این به فکر این نباشد که دست گدایی به سوی دیگران دراز کند؛ هم آب داریم هم مدیریت.»

سخنگوی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی در واکنش به سخنان غنی اظهار داشت، رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده‌ای است و بر اساس قرارداد بین ایران و افغانستان، «حق‌آبه ایران کاملا مشخص بوده و دولت افغانستان هم به این حق آبه متعهد است».

سعید خطیب زاده همچنین تایید کرد که دولت دو کشور از مدت‌ها قبل در حال مذاکره برای تامین آب دریاچه هامون هستند.

معاهده ایران و افغانستان در باره آب رود هیرمند در سال ۱۳۵۱ خورشیدی میان امیرعباس هویدا و محمد شفیق، نخست وزیران وقت دو کشور امضا شد.

این سد در نزدیکی شهر زرنج ولایت نیمروز و در مسیر رود هیرمند ساخته شده است. این رود از کوه‌های هندوکش افغانستان سرچشمه می‌گیرد و به دریاچه هامون می‌ریزد که در منطقه مزری میان افغانستان و ایران واقع شده است.

به گفته مقامات أفغانستان سد کمال خان ۱۱۱ میلیون دلار هزینه برداشته است، ۵۲ میلیون متر مکعب آب ذخیره می‌کند و قابلیت تولید ۹ مگاوات برق و آبیاری حدود ۱۷۴ هزار هکتار زمین زراعتی را دارد.

رئیس اداره ملی تنظیم آب أفغانستان از ایجاد ۴۴ پروژه آبی دیگر در چند ولایت این کشور در سال جاری خبر داد.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۲۵ مارس ۲۰۲۱