گزارش اورشلیم پست از نقش رئیس کمیته ملی المپیک ایران در «شکنجه» زندانیان

اورشلیم پست گزارش داد، برخی از افرادی که سید رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران را می‌شناسند، او را به قتل و شکنجه زندانیان سیاسی در کردستان و آذربایجان متهم کردند و بر همین اساس از کمیته ملی المپیک خواستند تا ورود او به المپیک توکیو را ممنوع کند.

گفته می‌شود وی در زمان حضور خود در سمت مدیر ارشد وزارت اطلاعات، با نام مستعار سید رضا فلاح شناخته می‌شد و در «شکنجه و قتل» زندانیان نقش داشته است. به گزارش صدای آمریکا، علی ربیعی، سخنگوی دولت حسن روحانی که با نام مستعار برادر «عباد» در وزارت اطلاعات فعالیت می‌کرد، به همراه صالحی امیری چند تن از زندانیان سیاسی را در تابوت قرار می‌دهند و با میخ در آن را می‌بندند. سپس از آستارا به سمت تهران می‌فرستند. اما وقتی تابوت‌ها به تهران می‌رسند، تمامی زندانیان بر اثر خفگی جان خود را از دست داده بودند.

سردار پاشایی، مربی و قهرمان سابق کشتی جوانان جهان در حساب توییتری خود خطاب به کمیته بین‌المللی المپیک نوشت: «بازداشتی‌های آذربایجان را در تابوت خواباندند، درب تابوت‌ها را با میخ کوبیدند و به تهران اعزامشان کرده‌اند، وقتی درها را باز کردند همه بازداشتی‌ها خفه شده بودند. این نمونه‌ای از سوابق درخشان سید رضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک ایران است که با نام مستعار سید رضا فلاح در وزارت اطلاعات به‌عنوان یکی از مدیران بلندپایه مشغول به کار بوده است. بازجویی و شکنجه زندانیانی که منجر به کشته‌شدنشان شده است، کارنامه سیاه در کردستان و آذربایجان در دهه ۶۰، و نقش او در بازجویی‌های عاملان قتل‌های زنجیره‌ای از دیگر سوابق رئیس کمیته ملی المپیک ایران است.»

او در ادامه به نمایندگی از بخشی از ورزشکاران، از کمیته ملی المپیک می‌خواهد تا از ورود صالحی را به دلیل نقش داشتن در قتل و شکنجه زندانیان سیاسی، از ورود به دهکده المپیک منع کند.

برگرفته ای از سایت ایندیپندنت به زبان فارسی، ۲۶ مارس ۲۰۲۱