اصابت دو راکت به نزدیکی پایگاه هوایی نیروهای آمریکا در عراق

در عراق دو راکت در نزدیکی یک پایگاه هوایی بلد عراق که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند فرود آمد که خسارتی برجای نگذاشت. تاکنون کسی مسئولیت آن را برعهده نگرفته است. در عراق ۲۵۰۰ سرباز آمریکایی مستقر هستند.

از زمان ریاست‌جمهوری جو بایدن در آمریکا، این ۱۴مین حمله به اهداف آمریکایی در عراق است. تاکنون دو آمریکایی و یک عراقی بر اثر این گونه حملات ایذایی کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این حمله در آستانه “گفت‌وگوهای راهبردی” میان عراق و ایالات متحده آمریکا صورت می‌گیرد که قرار است چند روز دیگر آغاز شود.

در حمله راکتی روز یکشنبه ۴ آوریل به پایگاه هوایی بلد عراق که در شمال بغداد واقع است و سربازان آمریکایی در آن مستقر هستند به کسی صدمه نرسیده است. این دو راکت در نزدیکی پایگاه به زمین اصابت کردند.

دولت عراق به نخست‌وزیری مصطفی کاظمی به طور مداوم از سوی گروه‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی ایران مورد تهدید قرار می‌گیرد. کاظمی در برابر وظیفه خطیر موازنه میان دو خصم دیرین ایران و آمریکا قرار گرفته است و هر یک از این دو کشور در تأمین منافع خود در عراق هستند.

نیروهای آمریکایی در سال ۲۰۱۱ نخست از عراق خارج شدند، اما سپس به دعوت دولت عراق بخشی از این نیروها به عراق بازگشتند تا از پیشروی نیروهای داعش جلوگیری کنند.

دولت دونالد ترامپ در اواخر سال ۲۰۲۰ از شمار نیروهای آمریکایی مستقر در عراق کاست و آن را به ۲۵۰۰ نفر رساند.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی، ۵ آوریل۲۰۲۱