وحید فدایی گزینه خزانه‌داری فدراسیون فوتبال کیست؟

باشگاه خبرنگاران جوان، هجدهم فروردین از قطع همکاری «علی سلیمانی» با فدراسیون فوتبال خبر داد. علی سلیمانی سال ۱۳۹۶ با حکم «مهدی تاج» به ریاست خزانه‌داری فدراسیون فوتبال رسید و نقدهایی قابل تامل به شیوه مدیریت او وارد می‌شد.

دست بردن در فاکتورهای مبالغ پرداخت شده از سوی فدراسیون جهانی فوتبال به ایران، نقش داشتن در قرارداد مشکوک «مارک ویلموتس» با فدراسیون فوتبال و همچنین فاکتورسازی برای برخی از اقدامات مالی مهدی تاج، از جمله بازمانده‌های مدیریت علی سلیمانی طی چهار سال اخیر بود.

«شهاب‌الدین عزیزی خادم» که روز دهم اسفندماه به ریاست فدراسیون فوتبال ایران رسید، باید مدیری جدید را جانشین پرحاشیه‌ترین خزانه‌دار سال‌های گذشته فوتبال ایران کند؛ اما انتصاب‌های شهاب‌الدین عزیزی خادم، طی یک ماه گذشته به حدی قابل نقد بوده که گزینه پیش روی او را وارد چالش کند.


«ایران وایر» به اطلاعاتی دست یافته است که نشان می‌دهد «وحید فدایی» مهم‌ترین گزینه شهاب‌الدین عزیزی خادم برای تصدی پست ریاست خزانه‌داری فدراسیون فوتبال است.

رئیس فدراسیون فوتبال ایران پس از انتخاب‌های بحث‌برانگیر گذشته خود، حالا باید برای گماشتن «دوست دیرینه» خود به ریاست این بخش، نظر مساعد هیئت‌رئیسه فدراسیون فوتبال را جلب کند.

طی هفته‌های اخیر، «شهره موسوی»، مدیرعامل شرکت هرمی «بادران» نیز نایب‌رئیس زنان فدراسیون فوتبال شد. «منصور قنبرزاده»، از مدیران وزارت نفت و یکی از عوامل انحلال باشگاه «نفت» تهران به دبیرکلی و «حمیدرضا مهرعلی» به گزینه نایب‌رئیس اول این فدراسیون رسیدند. «مجتبی خورشیدی» بدون حتی یک لحظه مربی‌گری در سطح اول فوتبال ایران، سرپرست تیم ملی فوتبال شد و حتی خبرگزاری «تابناک» از احتمال حضور «علی خطیر» که پیش از این توسط کمیته اخلاق محروم شده بود، خبر داد.

پس طبیعی است وقتی شهاب‌الدین عزیزی خادم گزینه‌ای جدید روی میز می‌گذارد، با نگاهی بدبینانه به ماجرا نگاه کنیم.

وحید فدایی، از مدیران ناشناخته ورزش ایران است. او حد فاصل سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۵ در فدراسیون اسکی، ریاست کمیته انضباطی این فدراسیون را برعهده داشت؛ اما حتی ملی‌پوش‌های اسکی ایران هم او را به خوبی نمی‌شناسند.

دیدگاه‌ها و نوع تفکراتش را می‌توان از حکم و سپس بیانیه‌ای که ۲۵مرداد۱۳۹۵ علیه مربیان و ملی‌پوش‌هایی که از حضور در تیم ملی اسکی ایران استعفا دادند، فهمید. شهریور۱۳۹۴ ده ملی‌پوش و مربی تیم ملی اسکی ایران در اعتراض به سیاست‌های ریاست وقت فدراسیون اسکی ایران استعفا دادند. یازده ماه بعد، وحید فدایی تمامی این ورزشکاران و مربیان را به مدت شش‌ماه تا یک‌سال از حضور در تمامی فعالیت‌های مرتبط با اسکی محروم کرد.

در بیانیه‌ای که به قلم رئیس پیشین کمیته انضباطی فدراسیون اسکی نوشته شده بود، نوعی «توهم توطئه» با گرایش به پروپاگاندای جمهوری اسلامی وجود داشت. جایی که نوشته بود: «این افراد، ضمن ایراد اتهام به رئیس فدراسیون اسکی و برهم زدن نظم فدراسیون و دستگاه ورزش کشور، مرتکب تخلفی شده‌اند که بازتاب وسیعی در رسانه‌های بیگانه داشته است.»

آن‌چه در مورد روسای کمیته‌های انضباطی می‌دانیم این است که روسای فدراسیون‌های ورزشی و مدیران باشگاه‌ها، براساس «قانونی نانوشته» ولی لازم‌الاجرا موظف هستند، مدیران این کمیته را از قضات و گاهی از میان بازجویان دستگاه قضایی کشور انتخاب کنند. «محمود سالارکیا»، «قاضی حداد»، «بیژن قاسم‌زاده»، «جمشید زارع»، «محمد جمعه‌ای»، «محمد سعادت‌مهر» و قاضی «محمد تورک» بخشی از سیاهه مدیران قضایی و امنیتی کشور هستند که وارد کمیته‌های انضباطی فدراسیون‌ها و باشگاه‌های ایران شدند.

در کارنامه وحید فدایی قضاوت در دستگاه قوه قضاییه به چشم نمی‌خورد؛ اما او را از بازرسان پیشین دستگاه بازرسی کل کشور معرفی می‌کنند.

وحید فدایی، با شهاب‌‌الدین عزیزی خادم به مدیریت ورزش ایران ورود کرد. ۰شهاب‌الدین عزیزی خادم در دستگاه دولت «محمود احمدی‌نژاد» و به‌واسطه نزدیکی با «پرویز کاظمی» وزیر وقت رفاه و تامین اجتماعی در دولت وقت، به سیاست و سپس ورزش وارد شد. او سپس مدیرانی مانند «حمیدرضا مهرعلی» و وحید فدایی را به وزارت ورزش و جوانان معرفی کرد.

حمیدرضا مهرعلی تا سرپرستی و ریاست فدراسیون اتومبیل‌رانی هم پیش رفت؛ اما پس از انباشته شدن پرونده‌های قضایی، موقتا از مدیریت ورزش کنار رفت. آقای مهرعلی، از شرکای شهاب‌الدین عزیزی خادم در هیئت‌مدیره شرکت «آتیه‌پردازان تیوا» هم هست.

وحید فدایی هم حضورش در ورزش ایران را از دولت محمود احمدی‌نژاد آغاز کرد. نخستین پست رسمی‌اش پس از حضور در وزارت ورزش و جوانان، بازرس فدراسیون پزشکی ورزشی در سال ۱۳۸۹ بود. سپس همین عنوان یعنی بازرسی موقت فدراسیون را در فدراسیون «گلف» در سال ۱۳۹۱ به دست آورد. هر دو حکمش را «حمید سجادی» معاون وقت وزارت ورزش و جوانان صادر کرد. حمید سجادی، از مهم‌ترین حامیان ریاست شهاب‌الدین عزیزی خادم، پیش از انتخابات فدراسیون فوتبال بود.

سال ۱۳۹۸ به عنوان بازرس فدراسیون اتومبیل‌رانی از سوی «مازیار ناظمی» منصوب می‌شود. این، یکی از مهندسی‌‌شده‌ترین انتصابات سال‌های اخیر ورزش ایران است.

مازیار ناظمی رئیس روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان بود. با حکم «مسعود سلطانی‌فر» به سرپرستی فدراسیون اتومبیل‌رانی رسید. خودش هم در حکمی، وحید فدایی را به عنوان بازرس این فدراسیون معرفی کرد. حالا مازیار ناظمی، رئیس فدراسیون اتومبیل‌رانی ایران است.

نقطه روشن در پرونده وحید فدایی، رونمایی از فساد ۲ میلیارد تومانی مدیران فدراسیون شنا، شیرجه و واترپلو ایران است.

آبان۱۳۹۳ «محمود گودرزی» وزیر وقت ورزش و جوانان ایران، خزانه‌دار، رئیس و نایب‌رئیس ۹ فدراسیون ورزشی را منصوب کرد. وحید فدایی همان روز به سمت خزانه‌دار فدراسیون شنا منصوب شد.

بازرسی وحید فدایی در پرونده‌‌‌های ناپدید شدن ۲ میلیارد تومان از درآمدهای فدراسیون شنای ایران، در نهایت نتیجه‌ای در بر نداشت و «محسن رضوانی» همچنان پس از ۷ سال ریاست این فدراسیون را برعهده دارد. اما لااقل این ادعا را در مورد وحید فدایی شکل داد که میان تمام مشاغلی که در سال‌های اخیر به دست آورده، یک ردپا از او به چشم می‌خورد.

وحید فدایی، در کنار پست‌های موقتش در فدراسیون‌های ورزشی، از مدیران یک دهه اخیر «شرکت توسعه و نگه‌داری اماکن ورزشی» محسوب می‌شد. پست‌هایی مانند مدیریت «امور قراردادهای جاری و عمرانی»، مدیریت بازرسی و در حال حاضر مدیر «تجهیز و امور تولیدی و تجاری» از جمله پست‌های وحید فدایی در شرکت توسعه است. شرکتی که به ظاهر وظیفه توسعه و نگه‌داری از اماکن ورزشی را برعهده دارد؛ ولی در عمل، یا زیر سایه قرارگاه‌های سازندگی سپاه پاسداران قرار دارد، یا پروژه‌هایش را مستقیما به «آقازاده‌های ورزش و سیاست» می‌سپارد.

شرکت توسعه اماکن ورزشی یکی از نهادهایی محسوب می‌شود که به سود «امید اسدبیگی» مدیرعامل نیشکر هفت تپه، اقدام به پول‌شویی کرده است.

هجدهم فروردین‌ماه «ورزش سه» رسانه نزدیک به علی سلیمانی خزانه‌دار پیشین فدراسیون فوتبال، از احتمال بازگشت او به وزارت ورزش خبر داد. این رسانه او را کارمند وزارت ورزش معرفی کرد؛ اما اشاره‌ای به خودروهای توقیف شده آقای سلیمانی از سوی دستگاه‌های قضایی نداشت.

خبرگزاری امنیتی «تسنیم» ۱۱شهریور۱۳۹۹ خبر از توقیف خودروی علی سلیمانی توسط ماموران راهنمایی رانندگی و نیروی انتظامی داد. تسنیم دلیل این توقیف را اجرای حکم شستا توسط ماموران اعلام کرد و مدعی شد که از این پس اموال برخی از مدیرانی که در قرارداد مارک ویلموتس نقش داشته‌اند، در خطر توقیف یا مصادره قرار خواهند گرفت.

مدیریت علی سلیمانی بر خزانه‌‌داری فدراسیون فوتبال از ابهامات لبریز بود.

برگرفته ای از سایت ایران وایر، ۱۳ آوریل۲۰۲۱