کاخ سفید: رفع تحریم‌ها تنها در صورت بازگشت ایران به اجرای تعهداتش

سخنگوی کاخ سفید گفته است، آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را تنها در صورتی رفع خواهد که این کشور به طور کامل به تعهدات خود ذیل توافق هسته ای موسوم به برجام باز گردد.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز جمعه در خصوص مذاکرات احیای برجام در وین، پایتخت اتریش گفته است، آمریکا از آغاز این مذاکرات می‌دانست که چنین گفت‌وگوهایی «چالش برانگیز و طولانی» خواهند بود.

سخنگوی کاخ سفید اضافه کرد، اما احساس می‌کنیم که این نشانه خوبی است که در چند هفته گذشته تعامل دیپلماتیک شکل گرفت، هرچند ما با ایران از طریق کانال غیر مستقیم ( تعامل) داشته‌ایم.

جن ساکی ادامه داده است، برخی از پیشرفت‌ها حاصل شده است و اکنون ایده بهتری برای حرکت به جلو داریم و این که چه کاری ما نیاز است برای بازگشت کامل انجام دهیم و ایران هم ایده بهتری دارد که چه کاری باید برای بازگشت به تعهداتش انجام دهد.

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد، بازگشت به توافق (برجام) مستلزم آن است که ایران برنامه هسته‌ای خود را به عقب برگرداند و مسیرها به سمت دستیابی به تسلیحاتی هسته‌ای را مسدود کند.

وی همچنین اضافه کرد: ادامه یافتن این گفت‌وگوها نشانه خوبی است و نمی‌خواهم الان درباره نتایج آن پیش‌بینی کنم.

جن ساکی با این حال گفت، ما آماده برداشتن تحریم‌هایی هستیم که برای پیوستن به برجام ضروری هستند، اما این تنها در صورتی است که ایران هم آماده باشد که برنامه هسته‌ای خود را به وضعیت برجام بازگرداند.

برگرفته ای از سایت رادیو فردا، ۸ مه ۲۰۲۱