حمایت گسترده از برادران افکاری و درخواست آزادی ‌آن‌ها از زندان

سازمان حقوق بشر ایران در این بیانیه، «نگه‌داری برادران افکاری را گروگان‌گیری» و تهدید آن‌ها به اعدام را تلاش مقام‌های قوه قضائیه جمهوری اسلامی «برای ممانعت از کشف حقیقت» دانسته و خواستار آزادی فوری وحید و حبیب افکاری شده است.

کمپین حقوق بشر ایران نیز روز چهارشنبه، ۱۵ اردیبهشت‌ماه، در بیانیه‌ای، ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت برادران افکاری پس از هشت ماه زندان انفرادی و اعمال فشارهای بیشتر بر آن‌ها، از دیدار دو تن از مقام‌های عالی‌رتبه قضایی با برادران افکاری و «تهدید آن‌ها به مرگ» خبر داده بود.

در این بیانیه آمده بود که وحید و حبیب افکاری در این مدت «بارها متحمل ضرب‌وشتم و شکنجه شده‌اند» و «شدت شکنجه‌ها و اصرار مقامات قضایی برای اعتراف گرفتن از این برادران علیه یکدیگر باعث شده بود که وحید افکاری دوبار اقدام به خودکشی کند.»

هم‌زمان در روزهای گذشته، تصاویری از دیوارنگاری‌هایی جدید در حمایت از برادران افکاری روی سکوهای تابلوی برق، دیوارها و صندوق‌های پست در ایران منتشر شده است.

همچنین کاربران رسانه‌های اجتماعی کارزارهایی در حمایت از برادران افکاری به‌راه انداختند؛ ازجمله در توییتر، هزاران نفر از کاربران یکشنبه شب، ۱۹ اردیبهشت ماه، در یک طوفان توییتری با هشتگ #SaveAfkariBrothers به ادامه حبس انفرادی و فشارها بر برادران افکاری اعتراض کردند و خواستار آزادی آن‌ها شدند.

سعید افکاری، دیگر برادر نوید افکاری، روز یکشنبه، در حساب توییتر خود، به ۸ماه محرومیت برادرانش از درمان و تماس در «۲۶۴مین» روز انفرادی آن‌ها اشاره کرده است.

نوید افکاری، کارگر ۲۷ ساله‌ای که ورزش کشتی را نیز به‌طور حرفه‌ای دنبال می‌کرد، پس از اعتراض‌های مرداد ۱۳۹۷ در شیراز دستگیر و صبح روز ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ در زندان عادل‌آباد شیراز اعدام شد.

وحید افکاری هم‌زمان با نوید، در شهریور ۱۳۹۷ و حبیب، برادر دیگر آن‌ها، نیز در آذرماه همان سال، به اتهام شرکت در اعتراض‌ها علیه جمهوری اسلامی دستگیر شدند.

نوید افکاری به اتهام «مباشرت در قتل» یک مامور حراست آبفای شیراز به نام حسن ترکمان که برای مقابله با معترضان شیراز اعزام شده بود، به قصاص نفس محکوم و برادرش وحید افکاری نیز به اتهام معاونت در قتل، به ۲۵ سال حبس محکوم شد. این دو برادر در دادگاه‌ گفته بودند که تمام اعتراف‌های آن‌ها دروغین بوده و زیر شکنجه اخذ شده است.

برگرفته ای از سایت ایندیپندنت به زبان فارسی، ۱۰ مه ۲۰۲۱