فریاد «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» در واکنش به قطعی برق

در روزهای گذشته قطع مداوم و چند ساعته‌ی برق در شهرهای مختلف ایران گسترده‌تر شده و بخش قابل توجهی از مناطق کشور با ساعت‌ها بی‌برقی روبرو هستند که همزمان با قطع آب و همچنین مختل شدن بسیاری از فعالیت‌ها می‌شود. برق در برخی محله‌های پایتخت و شهرهای بزرگ بیش از یکبار در روز قطع می‌شود و مردم را به ویژه در فصل گرما به شدت خشمگین کرده است. در دورانی که همه‌ی فعالیت‌ها در خانه و خیابان و محل کسب و کار و امور بهداشت و درمان بدون برق متوقف و یا با اختلال روبرو می‌شود، قطع مداوم و طولانی آن جامعه را عاصی کرده است.

بر اساس ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده مردم در یکی از محله‌های شرق تهران که گفته می‌شود تهرانپارس است در حالی که برق رفته از پنجره‌ها و بالکن‌ها شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر می‌دهند.

تعدادی از کاربران توئیتر سر دادن شعار هنگام قطع برق را یک اعتراض مدنی- سیاسی مؤثر و فرصتی برای ابراز اعتراض علیه از نظام ناکارآمد و بی‌لیاقت جمهوری اسلامی می‌دانند.

قطع برق همزمان با افزایش دما در اکثر نقاط کشور زندگی را برای مردم به شدت دشوار کرده آنهم در حالی که بسیاری از این مناطق با مشکل کم‌آبی نیز روبرو هستند.

از سوی دیگر خاموش شدن چراغ‎‌های راهنمایی سبب افزایش ترافیک در شهرهای مختلف شده است.

فعالیت در بسیاری از درمانگاه‌های پزشکی با اختلال روبرو شده و دستگاه‌های گرانقیمت پزشکی به دلیل قطع مکرر برق خراب می‌شوند.

همچنین در روند کار ادارات و بانک‌ها نیز اختلال ایجاد شده و قطع اینترنت نیز کارمندانی را که به دلیل شرایط ویژه کرونا ناچار به دورکاری هستند با مشکلات زیادی روبرو کرده است.

از روزهای گذشته کاربران در شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصاویر و ویدئوهایی از اختلالات ایجاد شده به دلیل قطع برق به شدت از مقامات مسئول انتقاد می‌کنند.

یکی از مواردی که کاربران به آن اعتراض دارند وصل بودن برق برخی مکان‌های خاص حکومتی با وجود قطع برق گسترده در خانه و محل کسب و کار مردم و اماکن عمومی از جمله خیابان‌هاست. کاربری با یک ویدئو نشان می‌دهد که با وجود قطع برق در بیشتر محله‌های تهران چراغ‌های مصلا و محدوده محل سکونت علی خامنه‌ای روشن است!

در روز یکشنبه ۱۳ تیرماه شهرهای مختلف از جمله در استان‌های تهران و البرز برای دومین شب متوالی شاهد قطع گسترده برق بودند که تا زمان تنظیم این گزارش در سحرگاه دوشنبه ۱۴ تیرماه ادامه یافته است. شهروندان همچنین از قطع خطوط اینترنت همراه خبر داده و می‌گویند به دنبال قطع برق، اینترنت تلفن‌های همراه نیز ضعیف و سپس به تدریج قطع شده است.

همچنین برخی ویدئوهای منتشر شده از سوی کاربران شبکه‎‌های اجتماعی از وجود جوّ امنیتی در شهرهایی که با قطع برق پی در پی روبرو هستند خبر می‌دهند.

مقامات وزارت نیرو می‌گویند که میزان برق تولیدی ایران ۵۵ هزار مگاوات است، در حالی که مصرف برق ۶۵ هزار مگاوات است.

صادرات برق به عراق و لبنان، استخراج رمزارز توسط نهادها و سازمان‌های حکومتی و شرکت‌های خارجی از جمله شرکت‌های چینی و همچنین فرسودگی نیروگاه‌ها از جمله دلایل قطع مداوم برق در شهرهای مختلف است که در هفته‌های گذشته بیشتر و طولانی‌تر شده است. این در حالیست که جمهوری اسلامی با وجود میلیاردها دلار هزینه به بهانه تولید برق از انرژی اتمی حتا نیروگاه بوشهر را که ظاهرا با همین هدف به روس‌ها سپرده شده بود نتوانست به مرحله تولید برق برساند و کار آن متوقف ماند.

از سوی دیگر هیچ سرمایه‌گذاری مؤثر و پایدار در زیرساخت‌های کشور که بتوان بر اساس آنها برق کشور را تأمین کرد نشده است! هر آن منابع و امکاناتی هم که با انقلاب به تصرف جمهوری اسلامی در آمد به دلیل سیاست‌های خرابکارانه و ناکارآمد رژیم مستهلک شد و از بین رفت بدون آنکه فرصتی برای ترمیم داشته باشند و یا منابع تازه و مدرن جایگزین آنها شود.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۵ جولای ۲۰۲۱