پنج کشته در حمله هوایی اسرائیل به تأسیسات وابسته به «سپاه قدس» در سوریه

ارتش اسرائیل سه‌شنبه ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیرماه) اهدافی در منطقه «الصفیره» در حلب واقع در شمال غربی خاک سوریه را هدف قرار داد.

خبرگزاری دولتی سوریه «سانا» ادعا کرده حملات هوایی به حلب را رهگیری و دفع کرده است اما منابع مستقل می‌گویند در این حملات شماری از نیروهای شبه‌نظامی وابسته به رژیم ایران کشته و یک انبار مهمات و چند تأسیسات نظامی منهدم شدند.

کانال تلویزیونی المیادین وابسته به حزب‌الله لبنان اعلام کرد که هدف اسرائیل در این حمله یک کارخانه و مرکز تحقیقاتی در حومه شهر بوده است.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت پوشش «مرکز تحقیقاتی» در سوریه به فعالیت‌های نظامی می‌پردازد اما در چند سال اخیر تعداد زیادی از این مراکز هدف قرار گرفتند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع نظامی رژیم سوریه گزارش داد دست‌کم هفت موشک توسط جنگنده‌های اسرائیل به حلب پرتاب شده است.

دریادار وادیم کولیت از افسران ارشد ارتش روسیه که در سوریه حضور دارد گفت که چهار هواپیمای جنگنده F-16 اسرائیلی به تأسیسات حلب حمله کردند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه، مستقر در انگلیس گزارش داد پنج شبه‌نظامی وابسته به ایران در حملات موشکی اسرائیل به مواضع آنها در حلب کشته شدند.

پس از حملات گسترده راکتی حماس و جهاد اسلامی به اسرائیل مدت کوتاهی پس از توافق آتش‌بس بین طرفین اوضاع نسبتاً آرام بود اما تحرکات و خرابکاری‌های شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی از جمله راکت‌پرانی از لبنان به اسرائیل و همچنین ارسال بالن‌های آتش‌زا که به مزرعه و کشت و کار مردم اسرائیل آسیب می‌زند با واکنش‌های شدید این کشور روبرو شد. ماه گذشته در یکی از اقدامات تلافی‌جویانه اسرائیل دست‌کم ۱۱ نیروی وابسته به رژیم ایران کشته شدند.

جمهوری اسلامی همواره تعداد تلفات خود در سوریه را پنهان می‌کند اما یکی دو هفته پس از چنین حملاتی در بعضی شهرها خبر تشییع جنازه یکی از نیروهای موسوم به «مدافع حرم» رسانه‌ای می‌شود. ۱۹ تیرماه مراسم تدفین رضا صفدری عضو سپاه قدس که در سوریه کشته شد در شهر میانه برگزار شد.

روز سه‌شنبه دو موشک از لبنان به شمال اسرائیل شلیک شد که باعث به صدا درآمدن آژیرهای خطر در مناطق مرزی آن کشور شد اما تلفاتی در پی نداشت. ارتش اسرائیل گفت که با شلیک گلوله‌های تانک به سمت درّه «وادی حامول» که موشک ها از آنجا پرتاب شده‌اند، به این حملات پاسخ داده است.

به گزارش وبسایت «کاخ سفید» جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا با تمدید «وضعیت اضطراری» در قبال لبنان ادامه انتقال تسلیحات رژیم ایران به حزب‌الله را تهدیدی فوق‌العاده برای امنیت ملّی آمریکا و از عوامل اصلی تمدید وضعیت اضطراری لبنان دانست که به بی‌ثباتی در منطقه دامن می‌زند.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۲۱ جولای ۲۰۲۱