خبر اعدام زیر ۱۸ ساله‌ها از گوشه و کنار به گوش می‌رسد

یک نماینده مجلس حکومت اسلامی  می‌گوید اعدام کودکان زیر ۱۸ سال در ایران متوقف نشده، اما گروهی از نمایندگان برای «توقف کامل اعدام افراد زیر ۱۸ سال» تلاش می‌کنند.

۱۰ اردیبهشت امسال رسانه‌ها از اعدام مخفیانه دو کودک زیر ۱۸ سال در شیراز خبر دادند. خبر اعدام این دو که در سن ۱۵ سالگی بازداشت شده بودند، پنج روز پس از اجرای حکم رسانه‌ای شد و مسئولان قضایی ایران واکنشی به آن نشان ندادند.

گزارش سازمان‌های بین‌المللی ناظر بر حقوق بشر بیانگر آن است که دو سوم اعدام کودکان زیر ۱۸ سال در جهان طی سال‌های ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۸ در ایران صورت گرفته است.

مقام‌های قضایی ایران این آمار را رد می‌کنند یا آن را «منطبق با قوانین مجازات اسلامی» می‌دانند.

پروانه سلحشوری، نماینده مجلس  اما یک‌شنبه ۵ خرداد، گفت که نمی‌تواند بگوید اعدام کودکان زیر ۱۸ سال در ایران رخ نمی‌دهد، زیرا اخبار آن از گوشه و کنار به گوش می‌رسد.

او بدون بیان جزئیات از «تلاش گروهی از نمایندگان» برای «توقف کامل اعدام افراد زیر ۱۸ سال» خبر داد، اما گفت که چندان امیدی به تغییر قانون ندارد.

سلحشوری در باره ناامیدی‌اش از امکان اصلاح قانون مجازات و توقف کامل اعدام کودکان، گفت:

«اعضای کمیسیون حقوقی مجلس به‌طور کلی معتقدند اعدام کودک رخ نمی‌دهد و اغلب همکاران نیز می‌گویند شورای نگهبان با این اصلاخ قانون موافقت نخواهد کرد.»

بر اساس قانون مجازات اسلامی ، مسئولیت تعیین رشد عقلی و مسئولیت کیفری افراد زیر ۱۸ سال به دادگاه و رئیس دادگاه واگذار شده است. اما به گفته سلحشوری، این روزها «پرونده‌های اعدام افراد زیر ۱۸ سال به دیوان عالی کشور ارجاع داده می‌شود و این شخص قاضی است که درباره حکم شخص تصمیم می‌گیرد.»

تنها در سال ۲۰۱۸ میلادی، سازمان عفو بین‌الملل اعدام هفت کودک زیر ۱۸ سال در ایران را گزارش کرد.

ایران در حالی همچنان به صدور و اجرای حکم اعدام برای کودکان ادامه می‌دهد که کنوانسیون بین‌المللی حقوق کودک را امضاء کرده است.

نقل از رادیو زمانه