میزان محافظت واکسن مدرنا به مرور زمان کم شده و به دوز یادآور نیاز است

شرکت مدرنا با استناد به داده‌های جدید خود گفته است که محافظت واکسن در برابر ویروس کرونا در طول زمان کاهش پیدا می‌کند و به دوز یادآور نیاز هست.

استیون هاج، رئیس شرکت مدرنا گفت هر چند این تنها یک ارزیابی است، اما محافظت ایجاد شده توسط واکسن در فصل‌های پاییز و زمستان به اندازه‌ای کاهش پیدا می‌کند که بر اساس بررسی‌های انجام شده ممکن است منجر به ۶۰۰ هزار مورد جدید ابتلا شود که تعدادی از آنها بستری خواهند شد.

این داده‌ها در تضاد با اطلاعات به دست آمده از چند مطالعه اخیر است که نشان می‌دهد محافظت ایجاد شده توسط واکسن مدرنا از فایزر دوام بیشتری دارد.

کارشناسان بر این باورند که این تفاوت به دلیل دوز بالاتر «پیام‌رسان آر ان ای» (mRNA) در واکسن مدرنا و فاصله بیشتر بین دوزهای اول و دوم آن نسبت به فایزر است.

در مطالعات گسترده فاز سوم، هر دو واکسن در پیشگیری از بیماری بسیار مؤثر بوده‌اند.

ارزیابی‌های جدید نشان داده است در افرادی که تقریباً سیزده ماه پیش واکسینه شده‌اند، میزان ابتلای مجدد بالاتری در مقایسه با افرادی که تقریباً هشت ماه پیش واکسن زده بودند مشاهده شده است.

دوره این مطالعه از ماه ژوئیه تا اوت بود، که گونه «دلتا» ویروس کرونا غالب شده بود. این مطالعه هنوز توسط کارشناسان مستقل ارزیابی نشده است.

استیون هاج گفت داده‌های مطالعه دوز یادآور نشان می‌دهد واکسن میزان آنتی‌بادی خنثی‌کننده را به سطحی بالاتر از آنچه پس از تزریق دوز دوم مشاهده شده است می‌رساند.

به گفته او، این امر موارد ابتلا به ویروس کرونا را کاهش خواهد داد.

در حالی که فایزر، برای دوز یادآور از دوز کامل استفاده خواهد کرد، مدرنا قصد دارد مردم را با نصف دوز واکسینه کند و معتقد است ایمنی مناسبی ایجاد خواهد کرد.

سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا، داده‌های مربوط به برنامه شرکت فایزر برای ارائه دوزهای یادآور را منتشر کرده است. فایزر، مدارکی ارائه داده است که نشان می‌دهد دوز سوم برای بیشتر افراد بزرگسال بی‌خطر و مؤثر خواهد بود و به این نکته اشاره شده است که میزان محافظت در طول زمان کاهش پیدا می‌کند.

این نهاد نظارتی قرار است روز جمعه، هفدهم سپتامبر، در این رابطه رأی‌گیری کند.

برگفته ای از سایت صدای امریکا بخش فارسی، ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۱