آغاز واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال با «سینوفارم» بدون مطالعات علمی!

بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت از آغاز واکسیناسیون دانش‌آموزان ۱۲ تا ۱۸ سال با واکسن «سینوفارم» خبر داده که دیروز چین، تولیدکننده این واکسن مدعی اثربخشی‌ آن بر کودکان شد.

بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت شامگاه دیروز شنبه ۲۷شهریورماه از آغاز واکسیناسیون دانش‌آموزان بین ۱۲ تا ۱۸ سال خبر داده که در راستای تسهیل بازگشایی مدارس و «براساس مطالعات علمی»، «تصمیمات کمیته علمی وزارت بهداشت» صورت می‌گیرد.

به گفته‌ی او، این واکسیناسیون با همان واکسن‌های موجود در ایران از جمله «سینوفارم» چین انجام می‌شود و در مرحله‌ی بعدی واکسیناسیون کودکان «۷ تا ۱۲ سال» نیز انجام می‌شود.

این تصمیم یک‌شبه‌ و ناگهانی درحالی اتخاذ شده که چین تولیدکننده «سینوفارم» دیروز مدعی اثربخشی این واکسن بر کودکان شده است.

وزیر بهداشت اما شروع واکسیناسیون کودکان را به معنای بازگشایی مدارس ندانسته و گفته که برای بازگشایی مدارس کودکان باید هر دو دوز واکسن را دریافت کنند.

محمد محسن‌بیگی مدیرکل دفتر سلامت وزارت آموزش و پرورش در این رابطه که شرط واکسیناسیون «رضایت والدین» است یا خیر، گفت که «حتما همینطور است»، زیرا واکسن در کشور به شکل توصیه‌ای و داوطلبانه است، اما خانواده‌ها «باید» در این زمینه با ما مشارکت کنند.

آنگونه که محسن‌بیگی گفته، «١۵ میلیون دانش‌آموز از پیش دبستانی تا سال دوازدهم» در برنامه واکسیناسیون ظاهرا اجباری قرار می‌گیرند تا طبق برنامه وزارت بهداشت مهرماه آموزش‌ها مجازی ولی از آبان‌ماه مدارس به تدریج بازگشایی شوند.

محسن‌بیگی همچنین درباره روال تزریق واکسن به دانش‌آموزان گفت که «از سنین بالاتر و گروه‌های خاص شروع خواهد شد و قاعدتا واکسیناسیون بلافاصله به گروه سنین پایین نمی‌رسد، بر این اساس شاید لازم باشد مدت طولانی را برای دریافت واکسن منتظر بمانند.»

بر مبنای آنچه حیدر محمدی مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو گفته، این وزارتخانه همان واکسن سینوفارم بزرگسالان را به دانش‌آموزان تزریق می‌کند با این اطمینان که «هیچ تفاوتی ندارند».

او استناد وزارت بهداشت در تزریق این واکسن به کودکان را «مطالعات بالینی» دانسته که «خود چین درباره تزریق این واکسن به زیر ۱۸ ساله‌ها انجام داده است.»

مجوز تزریق واکسن «سینوفارم» به کودکان در ایران در حالی بطور شفاهی صادر شده که سازمان غذا و دارو هیچگونه مطالعه‌ای بر ادعای کشور چین نداشته است.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۲۰ سپتامبر ۲۰۲۱