اعتراض کارگران هفت‌تپه به اهواز کشیده شد؛ «دولت انقلابی، فقط شعار خالی»!

کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در دوازدهمین روز اعتصاب خود به اهواز رفته و در مقابل استاندری خوزستان تجمع کردند. یکی از شعارهای کارگران در اعتراض به دولت سیدابراهیم رئیسی «دولت انقلاب، فقط شعار خالی» بود.

کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، روز شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۰ در دوازدهمین روز از دور جدید اعتصابات خود از شهرستان شوش به شهر اهواز رفته و در مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

در ویدئوها و تصاویری که از این تجمع در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده کارگران معترض در مقابل ساختمان استانداری خوزستان در اعتراض به وعده بی‌عمل ابراهیم رئیسی معروف به «قاضی مرگ» درباره خلع ید بخش خصوصی از شرکت هفت‌تپه و واگذاری آن به دولت، شعار «دولت انقلابی، فقط شعار خالی» سر دادند.

«کارگر می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد»، «مرگ بر کارگر، درود بر ستمگر»، «خوزستان بیچاره، مسئول خوب نداره» و «همشهری به هوش باش، ما کارگریم نه اوباش» از دیگر شعارهای کارگران در اعتراض امروز بود.

در تجمع اعتراضی کارگران هفت‌تپه در برابر استانداری خوزستان، یکی از نمایندگان کارگران سخنان کوتاهی ایراد کرد. وی گفت: «از دفتر استاندار تا دم در استانداری ده قدم هم نیست. وظیفه‌اش است بیاید اینجا و صدای کارگر را بشنود. نشنوید، داد می‌زنیم تا گوش‌های کرشان بشنود و از خواب غفلت بیدار شوند.»

یکی از اصلی‌ترین اعتراضات کارگران به تعلل دولت در اجرای حکم خلع ید امید اسدبیگی مالک کنونی این شرکت است. پیشتر گفته می‌شد به دلیل رانت و رابطه امید اسدبیگی با اسحاق جهانگیری معاون اول حسن روحانی حکم خلع ید اجرا نمی‌شود؛ اما اکنون با گذشت دو ماه از آغاز کار دولت سید ابراهیم رئیسی، باز هم دولت برای اجرای این حکم اقدام نمی‌کند.

کارگران اعتصاب‌کننده خواسته‌های دیگری نیز در ارتباط با حقوق خود دارند. پرداخت حقوق‌های معوقه، تعیین تکلیف فوری مالکیت شرکت، بازگشت به کار همکاران اخراجی، تمدید قرارداد کارگران فصلی و‌ بخش دفع آفات، انجام عملیات کشت و ترمیم کارخانه از دیگر مطالبات صنفی کارگران است.

آنها همچنین خواستار مختومه اعلام شدن پرونده و لغو حکم زندان و ممنوعیت خروج از کشور فرزانه زیلابی وکیل کارگران هستند.

پیشتر در روز ۳۰ امردادماه امسال، رأی قطعیِ خلع ید شرکت هفت‌تپه توسط شعبه ۵۵ حقوقی تهران به دولت و خریدار آن ابلاغ شد. پیش از آن نیز در ۱۸ اردیبهشت‌ماه فعالان کارگریِ شرکت هفت‌تپه از ابطال واگذاری این شرکت به بخش خصوصی از سوی دادگاه خبر داده بودند.

شرکت کشت و صنعت هفت‌تپه قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر ایران است که حدود نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد. ناکارآمدی مدیران دولتی در جمهوری اسلامی اما سبب شده که این شرکت در سال ۱۳۹۴ در ازای مبلغ ناچیزی در مقایسه با قیمت واقعی شرکت به امید اسدبیگی یک جوان بی‌تجربه و رانتخوار و وابسته به حکومت واگذار شود. این واگذاری زیر عنوان «خصوصی‌سازی» انجام شده است؛ بخشی که در جمهوری اسلامی اساسا وجود ندارد! از همین رو این نوع «خصوصی‌سازی» به «خصولتی» معروف شده زیرا کارخانجات و واحدهایی که پس از انقلاب به تصرف و غصب دولت درآمدند به افراد و جریان‌های وابسته به حکومت و دولت واگذار می‌شود.

در پی «خصوصی‌سازی» این شرکت که پیش از انقلاب جزو واحدهای تولیدی پررونق ایران به شمار می‌رفت، پرداخت دستمزد کارگران بیش از گذشته به تعویق افتاد. تخلفات مالی مدیران شرکت و همچنین عدم تخصص کافی مدیران در حوزه نیشکر موجب شد تولید محصول شرکت تا یک سوم کاهش یافته و به دنبال آن تعداد زیادی از کارگران از سوی کارفرمای جدید اخراج و بیکار شوند.

برگرفته ای از سایت کیهان لندن، ۱۰ اکتبر ۲۰۲۱