وزیر خارجه سعودی: ایران منطقه را به «جای خیلی خطرناکی» می‌کشاند

وزیر خارجه عربستان سعودی روز جمعه گفت که ایران در حال سرعت بخشیدن به فعالیت‌های هسته‌ای خود است، و منطقه را به «جای خیلی خطرناکی» می‌کشاند.

شاهزاده فیصل بن فرحان در نشست خبری خود در واشنگتن به مسائل مهم منطقه‌ای و جهانی پرداخت.

او گفت که مذاکرات اخیر میان عربستان سعودی و ایران «دوستانه» بوده، اما پیشرفت چشمگیری به دست نیامده‌است.

هفته گذشته، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی، گفته بود مذاکرات میان تهران و ریاض در «مسیر درست» پیش می‌رود و تاکنون نتایجی حاصل شده که در زمان مناسب اعلام خواهد شد.

امیرعبداللهیان در یک نشست خبری در بیروت گفت جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی برای حل و فصل اختلافات خود نیازمند گفت‌وگوهای بیشتری هستند.

وی با بیان این که ایران از استمرار گفت‌وگوها و نتایج عملی که به نفع دو طرف و منطقه باشد استقبال می‌کند، مذاکرات جاری را «سازنده» توصیف کرد و گفت امیدواریم که به نتایج خوبی منتهی شود.

وزرای خارجه ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی روز جمعه در واشنگتن درباره مسائلی از جمله ایران و یمن گفت‌وگو کردند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در نشست خبری مشترک خود با شاهزاده بن فرحان پس از دیدارشان گفت که آمریکا متعهد به دفاع از امنیت عربستان سعودی است.

بلینکن با تاکید دوباره بر تعهد آمریکا به کمک به عربستان در دفاع از خاک خود، حملات حوثی‌های تحت حمایت ایران را محکوم کرد.

وزیر خارجه عربستان سعودی گفت که جامعه جهانی باید «فشار بسیار بیشتری» بر حوثی‌های یمن وارد کند تا پیشنهاد آتش‌بس ریاض را بپذیرند.

او در باره افغانستان هم گفت که طالبان باید «مسیر آشتی ملی» در پیش گیرند و «همه اجزای جامعه افغان را گرد هم آوردند.»

برگرفته ای از سایت ایندیپندنت فارسی، ۱۶ اکتبر ۲۰۲۱