کاظمی: عاملان حمله پهپادی را به خوبی می‌شناسیم

مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق اعلام کرد عاملان حمله پهپادی روز گذشته را به خوبی می‌شناسد و به زودی آنها را برملا خواهد کرد.

الکاظمی در نشست فوق العاده هیات دولت عراق گفت: منزل من شب گذشته با پهپاد مورد حمله قرار گرفت و مستقیما من را نشانه گرفته بود، این اقدام بزدلانه لایق افراد شجاع نبوده و بیانگر اراده مردم عراق نیست.

وی گفت: کشور ما با چالش‌های عدیده‌ای دست به گریبان است که زاییده امروز و این دولت نیست، ما توانستیم بحران‌های اقتصادی و بهداشتی را حل کنیم و بحران سقوط بهای نفت و سیاست‌های اشتباه دولت‌های پیشین را پشت سر بگذاریم.

نخست‌وزیر عراق ادامه داد: ما موفق شدیم مطالبه مردم، مرجعیت و تظاهرات‌کنندگان در برگزاری انتخابات زودهنگام را عملی کرده و همه خواسته‌های کمیساریای عالی انتخابات را تامین کنیم.

وی افزود: نتایج انتخابات، شکایت‌ها و اعتراضات جزء تخصص و صلاحیت دولت نیست بلکه وظیفه ما تامین امور مالی و امنیتی برای برگزاری انتخابات است.

الکاظمی با بیان اینکه ما مانع از حرکت عراق به سمت جنگ منطقه‌ای شدیم، گفت: برخی تلاش دارند امنیت عراق را برهم زنند و کشور را باندمحور کنند اما ما خواستار سازندگی کشور هستیم.

وی تصریح کرد: ما با فساد مبارزه کردیم و از پیگرد فاسدان دست برنخواهیم داشت و اجازه نخواهیم داد این افراد از چنگال عدالت فرار کنند.

نخست‌وزیر عراق اظهار داشت: دستور انجام تحقیقات فوری درباره اتفاقات روی داده با معترضان در منطقه الخضراء را دادیم و همه متخلفان را پشت میله‌های زندان قرار داده و تسلیم عدالت می کنیم زیرا ما هیچ تمایزی میان مردم عراق قائل نیستیم.

وی گفت: ما برای خدمت به مردم عراق آمدیم اما برخی خواهان ربودن کشور هستند ولی ما این اجازه را به آنها نخواهیم داد، عراق بزرگ‌تر از هر گونه تلاش‌ها برای کوچک کردن آن است همچنین عراق عرصه‌ای برای ماجراجویی‌های سبک‌سرانه نخواهد بود زیرا مردمی آگاه و میراثی متمدنانه و عمیق دارد.

الکاظمی گفت: عاملان جنایت روز گذشته را تعقیب خواهیم کرد، ما آنها را خوب می‌شناسیم و برملایشان می‌کنیم و به زودی دست عدالت به قاتلان شهید سرهنگ «نبراس فرمان»، افسر دستگاه اطلاعات ملی خواهد رسید.

وی در پایان علاوه بر تشکر از حمایت گروه‌های سیاسی عراقی از مفهوم دولت در برابر بی‌دولتی، از رهبران کشورهای منطقه و جهان که با تماس تلفنی و ارسال پیام و بیانیه‌ها با دولت عراق ابراز همبستگی کردند، تقدیر کرد.

همکاری تیم امنیت ملی آمریکا در شناسایی مهاجمان

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌ای حمله به اقامتگاه مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق را محکوم کرد.

به گزارش صدای آمریکا، آقای بایدن در این بیانیه که روز یکشنبه منتشر شد، گفت: «من حمله تروریستی که اقامتگاه نخست وزیر عراق کاظمی را هدف قرار داد، به شدت محکوم می کنم. من خوشحالم که نخست وزیر آسیبی ندیده است.

رئیس جمهوری آمریکا با تمجید از قدرت رهبری نخست وزیر عراق در پی این سوءقصد گفت که اقدام مصطفی کاظمی برای دعوت به آرامش، خویشتن‌داری و گفتگو برای حفاظت از نهادهای کشور و تقویت دموکراسی که عراقی ها بسیار سزاوار آن هستند، قابل ستایش است.

رئیس جمهوری آمریکا در این بیانیه همچنین گفت: «عاملان این حمله تروریستی به دولت عراق، باید پاسخگو باشند. من کسانی را که از خشونت برای تضعیف روند دموکراتیک عراق استفاده می‌کنند به شدیدترین وجه محکوم می‌کنم.»

آقای بایدن در این بیانیه می‌گوید که به تیم امنیت ملی آمریکا دستور داده است که به نیروهای امنیتی عراق که مشغول بررسی این حمله هستند و سعی در شناسایی افراد مسئول آن دارند، در صورت تقاضای آنها کمک های لازم را ارائه دهند.

او همچنین گفت که ایالات متحده در کنار دولت و مردم عراق که برای حفظ حاکمیت و استقلال عراق تلاش می کنند، محکم می ایستد.

بامداد روز یکشنبه ۷ نوامبر ۲۰۲۱ واحد اطلاع‌رسانی امنیتی عراق از تلاش برای ترور «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق، با حمله پهپاد انتحاری به منزل مسکونی وی در منطقه خضراء خبر داد.

در بیانیه این نهاد که در ساعت ۳ بامداد به وقت محلی منتشر شد، آمده که منزل مسکونی نخست وزیر بامداد امروز هدف حمله پهپاد انتحاری قرار گرفته اما آسیبی به نخست وزیر نرسیده است. الکاظمی نیز با انتشار ویدئویی با تأیید اعلام کرد که حال وی مساعد است و تأکید کرد که نیروهای امنیتی با جدیت برای ساخت کشور تلاش می کنند و با موشک و پهپاد نمی توان کشور ساخت.

خبرگزاری «روسیا الیوم» به نقل از منابع آگاه نوشت: پهپاد انتحاری که منزل مسکونی الکاظمی را هدف قرار داد بیش از ۳ دقیقه در منطقه پرواز می‌کرد و نیروهای حفاظت الکاظمی به سمت آن تیراندازی کردند اما نتوانستند آن را سرنگون کنند.

این گزارش افزوده که محل حادثه منزل مسکونی الکاظمی است که پیش‌تر دفتر مؤسسه «الذاکره» بود که در حوزه جمع‌آوری و آرشیو اسناد عراق فعالیت می‌کند و بنیان‌گذار آن الکاظمی است و فاصله اندکی با منزل مسکونی «نوری المالکی» دارد.

در این گزارش آمده که در این حادثه دست‌کم ۱۰ تن از محافظان الکاظمی زخمی شده‌اند و شماری از خودروهای یگان حفاظت در مناطق اطراف آسیب دیده‌اند.

این گزارش افزوده که الکاظمی از ناحیه دست آسیب جزئی دیده اما این آسیب در حدی نیست که حرکت او را محدود کند.

برگرفته ای از سایت ایران امروز،۸ نوامبر ۲۰۲۱