نماینده مجلس: مخالفان واردات واکسن و داروی کرونا باید به جرم جنایت علیه بشریت تعقیب شوند

نماینده تربت‌جام در مجلس می‌گوید باید هر فردی که مانع دسترسی مردم به دارو و واکسن کرونا شد تحت تعقیب قرار گیرد. علی خامنه‌ای دی ماه سال پیش ورود “واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی” به ایران را ممنوع کرد.

شرکت داروسازی آمریکایی فایزر به تازگی دارویی به بازار عرضه کرده که گفته می‌شود برای جلوگیری از ابتلای حاد به بیماری کووید۱۹ و مرگ بر اثر آن تا ۸۹ درصد اثربخشی دارد.

قرار است خط تولید این دارو با همکاری یک نهاد سازمان ملل در اختیار ۹۵ کشور از جمله رژیم اسلامی حاکم بر ایران گذاشته شود اما وزارت بهداشت رژیم ظاهرا برای تولید آنها شرط‌های متفاوتی اعلام کرده است.

نماینده تربت‌جام و تایباد در مجلس شورای اسلامی برخی مخالفت‌ها را به مافیای دارو نسبت داده و می‌نویسد: «خط و نشان کشیدن‌های برخی مسئولان و مافیای داروی کشور برای ممانعت از ورود قرص درمانی کرونا به کشور شروع شده!»

جلیل رحیمی جهان‌آبادی روز یک‌شنبه سی‌ام آبان در یک پیام توئیتری نوشت: «باید هر فردی که مانع دسترسی مردم به دارو و واکسن کرونا شود را به دلیل ارتکاب “جنایت علیه بشریت” و “قتل عمد” تحت تعقیب داخلی و بین‌المللی قرار داد تا بدانند ملت بی‌پناه نیست.»

فرمان ممنوعیت خامنه‌ای، “جنایت علیه بشریت”

اگر مرجعی برای پیگیری این درخواست وجود داشته باشد و این کار ممکن شود، رهبر رژیم اسلامی سزاوارترین کسی است که باید به دلیل ارتکاب “جنایت علیه بشریت” محاکمه شود.

واردات واکسن به ایران از نیمه بهمن ماه سال پیش آغاز شد اما طی شش ماه بسیار کند پیش رفت. مطابق شواهد، یکی از علت‌های اصلی کندی واردات واکسن به ایران فرمان ۱۹ دی ماه علی خامنه‌ای بود که ضمن انکار اثربخشی “واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی” کرونا ورود آنها به ایران را ممنوع کرد.

فرمان خامنه‌ای زمانی صادر شد که سه واکسنی که مجوزهای بین‌المللی را دریافت کرده بودند با مشارکت شرکت‌های داروسازی مهم آمریکا و بریتانیا تولید می‌شدند.

رهبر حکومت اسلامی که ظاهرا در پی افزایش انتقادها و نارضایتی‌ها متوجه پیامد فاجعه‌بار این فرمان خود شده چندی پیش گفت، کرونا “مسئله اول” کشور است و واکسن مورد نیاز مردم باید “به هر شکل ممکن” تهیه شود.

“سازنده” واکسن برکت، واردکننده سینوفارم؟

ظاهرا یکی از انگیزه‌های خامنه‌ای در صدور این فرمان حمایت از واکسن ایرانی برکت بوده که قرار بود در یکی از شرکت‌های زیر مجموعه “ستاد اجرایی فرمان امام”، از نهادهای تحت نظر او تولید شود. خامنه‌ای برای تبلیغ این واکسن حتی به اجرای نمایش دریافت آن مقابل دوربین تلویزیون هم اقدام کرد.

ستاد اجرایی که قرار بود تا شهریورماه به صادرکننده مهم واکسن هم تبدیل شود پس از ناکامی در تحقق وعده‌هایش ظاهرا از وزارت بهداشت دولت ابراهیم رئیسی مجوز واردات ۲۰ میلیون دوز واکسن چینی سینوفارم را دریافت کرد تا از قافله رانت‌خواران دارویی عقب نماند.

حوزه سلامت و پخش دارو در حکومت اسلامی نیز مانند تمام بخش‌های دیگر عرصه تاخت و تاز رانت‌خوارانی است که با دلار دولتی ۴۲۰۰ تومانی دارو وارد می‌کنند و به بهای دلار بازار آزاد عرضه می‌فروشند.

بر همین اساس برخی مخالفت‌ها با واردات واکسن و داروی کرونا به گروه‌هایی نسبت داده می‌شود که اغلب با نهادهای حکومتی زد و بند دارند و از این راه سودهای نجومی می‌برند.

چهار شرط تولید داروی فایزر در ایران

یک مقام مسئول وزارت بهداشت که نخواسته نامش فاش شود به روزنامه همشهری گفته راه‌اندازی خط تولید و دسترسی به داروی شرکت فایزر، نیاز به چهار شرط دارد که عبارتند از: «تأیید کمیسیون مربوطه در سازمان غذا و دارو، بر هم نخوردن نظام دارویی کشور، جمع‌بندی حقوق مالکیت فکری و ثبت در فهرست دارویی کشور. »

اظهارات مسئولان درباره واکسن کرونا تا کنون آنقدر ضد و نقیض بوده که فقط به بدبینی‌ها و بی‌اعتمادی‌ها دامن زده است.

کارگزاران حکومت در شش ماه اول پس از آغاز واردات واکسن تعلل در این کار را به موانع ناشی از تحریم‌های آمریکا نسبت می‌دادند.

افزایش واردات واکسن با وجود ادامه تحریم‌ها

از زمان روی کار آمدن دولت رئیسی با این که در شدت تحریم‌ها تغییر ایجاد نشده میزان واکسن‌های وارداتی به ایران بیش از ده برابر شش ماه قبل بوده است.

روابط عمومی وزارت بهداشت سی‌ام آبان اعلام کرد تا کنون ۱۰۲ میلیون و ۱۴۵ هزار و ۲۲۹ دوز واکسن در ایران تزریق شده و اندکی بیش از ۴۴ میلیون و ۷۲۶ هزار نفر به طور کامل واکسینه شده‌اند.

مطابق آمار رسمی این وزارت‌خانه، تا کنون بیش از شش میلیون مبتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و نزدیک به ۱۲۹ هزار نفر از مبتلایان به بیماری کووید۱۹ جان باخته‌اند. بسیاری از کارشناسان تعداد واقعی قربانیان را تا سه برابر آمار رسمی ارزیابی می‌کنند.

برگرفته ای از سایت دویچه وله فارسی،۲۲ نوامبر ۲۰۲۱